PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka z próchnicą w skali nano

Autor: nieck • Źródło: kan
16-05-2016, 11:04
Walka z próchnicą w skali nano Bioaktywne nanocząsteczki wspomogą dentystów (fot. wikipedia)
Trwają prace nad nowymi materiałami do wypełnień, które będą walczyć z próchnicą wtórną.

Próchnica zębów, mimo postępów  w leczeniu, jest nadal bardzo powszechna we wszystkich grupach wiekowych. Duży problem stanowi leczenie próchnicy wtórnej, która pojawia się na granicy wypełnienia i ubytku. Z amerykańskich danych klinicznych wynika, że dentyści spędzają w gabinecie stomatologicznym 70-80 proc. czasu  wymieniając wypełnienia.

Wymiana wypełnienia kompozytowego jest droga. Rozwiązaniem problemu mogą być nowe materiały stomatologiczne, nad którymi pracuje dr Mary Melo z Zakładu Stomatologii Zachowawczej w University of Maryland School of Dentistry. Stara się uzyskać nową jakość kompozytów - mają być nie tylko estetyczne, odporne na nacisk żucie i ścieranie, ale także bioaktywne. Będą działały przeciwbakteryjnie i wspomagały reminalizację struktury zęba wokół wypełnienia.

Kompozyty, najczęściej stosowane do wypełnień, pozwalają podczas opracowywania zachować więcej zdrowej tkanki zęba, mają jednak wady. System wiążący (primer/adhesive), który łączy kompozyt z tkanką zęba ulega biodegradacji. Powierzchnia, którą tworzy jest niszczona i rozpuszczana przez kwasy produkowane przez bakterie. Na domiar złego, wypełnienie kompozytowe gromadzi więcej płytki nazębnej, ponieważ ma bardziej szorstką powierzchnię niż inne materiały do wypełnień (np. amalgamat).

Tak więc problemy w sumie są dwa – akumulacja biofilmu i biodegradacja powierzchni spajającej, która pogłębia się pod wpływem aktywności bakteryjnej na wypełnieniu. By te trudności rozwiązać dr Melo sięgnęła po nanotechnologie. Kompozyt oraz primer i adhesive połączyła z czynnikami przeciwbakteryjnymi - nanocząsteczkami srebra oraz makrocząsteczkami dimetyloamino heksadecylo metakrylanu, oraz remineralizującymi - nanocząsteczkami amorficznego fosforanu wapnia (NACP).

NACP uwalnia jony wapnia i fosforu oraz neutralizuje kwasy bakteryjne. Trwa faza badań mająca sprawdzić, czy wzbogacone w te trzy czynniki kompozyt i system wiążący zachowują swoje właściwości.  Badaczka symuluje środowisko jamy ustnej i sprawdza jak się one zachowują w obecności płytki nazębnej, śliny oraz sił oddziałujących podczas gryzienia i żucia.

Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Pozostaje jeszcze zbadanie na ile te nowe materiały stomatologiczne są bezpiecznego dla organizmu człowieka. .

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH