•   Osoby  decydujące się na wybielanie zębów,  chcą w ten sposób poprawić własne samopoczucie - nabrać pewności siebie i robić dobre wrażenie na innych.
  • Co trzecia osoba, która ocenia swoje zęby jako żółte, uważa że jest to wynik nie najlepszego stanu zdrowia jamy ustnej. 
  • W domu pacjenci najchętniej korzystają z past lub płynów wybielających, a najrzadziej z preparatów w postaci żelu.

Ciemne zęby kiepską samoreklamą! 

Uśmiechamy się w wielu różnych sytuacjach, ale co ważne, to również jeden z pierwszych przejawów zainteresowania płcią przeciwną. Zatem zęby (z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej) mogą stanowić pewnego rodzaju "ozdobę", czy sygnał "jakości" partnera, tak jak pięknie wybarwione pióra w świecie ptaków.

Fatalnie jeśli ta "ozdoba" nosi oznaki próchnicy lub co gorsza jest niekompletna.  Utrata zębów, to już oczywiście oznaka nie najlepszego stanu zdrowia jamy ustnej, będącej najczęściej brakiem odpowiedniej higieny. 

Romantyczna relacja z osobą zaawansowaną   próchnicy lub chorymi dziąsłami mało kogo pociąga!

Żółte zęby są brzydkie!

Żółte zęby po prostu się nie podobają. Wynika to z powszechnego przekonania, że ludzie o takim uzębieniu nie są zdrowi - to wyniki badania przeprowadzonego  przez platformę  DentaVox. 

Na ankietę odpowiedziało ponad  4,9 tys. osób. Blisko  80 proc. respondentów stwierdziło, że żółte zęby są mniej atrakcyjne niż zęby białe. Ciekawą zależność  ujawniały pytania związane z samooceną - 38 proc.  respondentów określiło swoje zęby jako żółte, a co trzecia osoba z tej tej grupy,  jako główną przyczynę tego stanu podała, zły stan zdrowia jamy ustnej.

Z przekonania, że żółto zabarwione uzębienie nie jest zdrowe wynikała też chęć co piątego uczestnika sondażu poddania się zabiegowi wybielania zębów.   

Uwodzicielska moc zębów

Zużycie  zębów jest związane z dietą i wiekiem. Kolor i różnego typu przebarwienia, to  wynik działania wielu różnych czynników, także starzenia się.

Z upływem lat warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza, przez szkliwo silniej prześwieca zębina i to sprawia, że zęby stają się ciemniejsze. Dlatego w doborze partnera, na poziomie intuicyjnym,   podświadomym  zabarwienie uzębienia może mieć kluczowe znaczenie.

Zatem komplet zębów i najlepiej  perłowo białych jest kluczem do sukcesu na rynku matrymonialnym, tak można podsumować naukowe dywagacje nie stomatologów, ale psychologów ewolucyjnych z University of Leeds w Wielkiej Brytanii, opublikowane na łamach PLOS one.