Wadliwy zgryz może wywoływać nie tylko migrenę

- Nieleczone wady zgryzu mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
- Niewłaściwie rozdrabniany pokarm, spowodowany wadą zgryzu, może przyczyniać się do problemów trawiennych lub rozwoju groźnych chorób układu pokarmowego.
- Leczenie ortodontyczne jest integralną częścią kompleksowego leczenia stomatologicznego.
W przypadku dzieci wada zgryzu może być efektem błędów popełnianych przez rodziców, np. przy układaniu malucha do snu lub przykładaniu go do piersi, ale także ssania kciuka lub zbyt długiego używania smoczka.
Nieprawidłowy zgryz - nie tylko brak estetyki
Leczenie wad zgryzu to nie tylko troska o estetyczny wygląd i miłą aparycję, ale przede wszystkim – zdrowy organizm. W przeciwnym razie mogą one doprowadzić do powikłań i poważnych problemów zdrowotnych. Nieprawidłowo ustawione zęby uniemożliwiają należyte funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych odpowiedzialnych za ruchy żuchwy, nadmiernie je obciążając. Skutkiem tego jest choroba okluzyjna Jak zauważa dr Katarzyna Lewtak z LUX MED Stomatologia, zaburza ona pracę całego układu żucia - zębów, mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.
Przypomina to taką niefortunną reakcję łańcuchową. Zaniechanie leczenia zaburzeń łuku zębowego może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie całej jamy ustnej. Przede wszystkim wady zgryzu utrudniają lub uniemożliwiają właściwą jej higienę, przez co wzrasta ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Wystarczy wspomnieć o nadmiernym odkładaniu się kamienia nazębnego, zapaleniu dziąseł które, w efekcie mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Przy wadach zgryzu siły działające podczas żucia rozłożone są nierównomiernie - zęby szybciej się ścierają i mogą ulegać uszkodzeniom, a nawet złamaniom. Zaawansowane wady zgryzu mogą zniekształcać wygląd twarzy i wpływać na jej nienaturalną mimikę. Nieprawidłowy zgryz to także częsty powód urazów w jamie ustnej, wynikających między innymi z niezamierzonego przygryzania policzków i warg.
To jednak nie koniec. Niewłaściwie rozdrabniany pokarm, spowodowany wadą zgryzu, może przyczyniać się do problemów trawiennych lub rozwoju groźnych chorób układu pokarmowego. Co więcej, zaburzenia łuku zębowego prowadzą także do trudności m.in. w oddychaniu.
Migreny, bóle karku, pleców, krzywizny kręgosłupa
Wady zgryzu zaburzają pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Są to niewielkie, ale złożone systemy kości, krążków stawowych, więzadeł i mięśni, znajdujące się symetrycznie po obu stronach głowy i łączące żuchwę z czaszką. To one odpowiadają za ruchy żuchwy – otwieranie i zamykanie ust. Biorą udział w przełykaniu śliny, mówieniu oraz jedzeniu. Wykonują zatem nieprzerwanie potężną pracę. Kiedy jednak pojawia się kompresja stawowa, czyli w stawie zaczyna brakować miejsca, głowa stawowa żuchwy uciska krążek stawowy oraz inne struktury anatomiczne, w których znajdują się naczynia krwionośne, i w konsekwencji utrudnia przepływ krwi.
- Wtedy właśnie pojawiają się migrenowe bóle głowy pochodzenia napięciowego, szumy uszne, bóle karku, pleców, kręgosłupa czy oczu. To dla wielu pacjentów bardzo obciążające, ponieważ dolegliwości nie są jednoznaczne i ich źródło może być w wielu innych schorzeniach. O konsultacji ortodontycznej w takich sytuacjach raczej nie myślimy. Pacjenci z chorobą okluzyjną są przekonani, że są po prostu migrenowcami, a zgrzytają i ścierają zęby z powodu stresu - mówi Katarzyna Lewtak .
- Tymczasem ich organizm reaguje na zaburzenia w zgryzie, wywołane przez złe kontakty zębów przy zagryzaniu czy brakującą „piątkę” lub „szóstkę”. Zęby, staw skroniowo-żuchwowy i mięśnie stworzone są do funkcjonowania w harmonii. W swojej praktyce lekarskiej spotkałam już wielu pacjentów, w przypadku których utrzymujące się migreny, światłowstręt, ból i wzmożone napięcie mięśni czy zmęczenie i bolesność oczu – zmniejszały się lub całkowicie ustępowały po rozpoczęciu leczenia ortodontycznego, ponieważ problem leżał właśnie w zaburzeniu budowy i funkcji układu żucia – mówi dentystka z LUX MED Stomatologia.
Wady zgryzu należy bezwzględnie leczyć
W zależności od rodzaju wady zgryzu ortodonta, proponuje odpowiednie leczenie. Punktem wyjścia do niego jest oczywiście wnikliwa diagnostyka. Zmiana warunków zwarciowych, np. odbudowa startych powierzchni zębów przynosi szybko ulgę, a pacjenci przestają narzekać na dolegliwości bólowe, z którymi zmagali się od długiego czasu i odzyskują komfort życia. Jeśli u pacjenta występują braki zębowe, ortoterapia jest łączona z implantoprotetyką lub protetyką.
Leczenie ortodontyczne to nic innego, jak inwestycja w zdrowie. Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma technikami leczenia wad zgryzu – wszystkie służą przywróceniu pełnej czynności narządu żucia i poprawie estetyki. Jeśli natomiast pacjent ma obawy co do wizji dwu- lub trzyletniego noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego, warto zasięgnąć konsultacji w sprawie nowoczesnych rozwiązań ortodontycznych w postaci przezroczystych nakładek korygujących wady zgryzu. Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne jest integralną częścią kompleksowego leczenia stomatologicznego.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT -
Lux Med Stomatologia. Rozbudowuje sieć gabinetów w Warszawie
bizDENT -
Komu zlecić odbiór odpadów medycznych?
bizDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie