PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wadliwy zgryz może powodować ból: zębów, głowy, szyi, pleców, a nawet ramion

Autor: miro • Źródło: mat. pras.
19-12-2022, 17:50
Wadliwy zgryz może powodować ból: zębów, głowy, szyi, pleców, a nawet ramion Dlaczego wczesne rozpoznanie choroby okluzyjnej jest ważne? Fot. AdobeStock
Choroba okluzyjna: wyniszcza zęby, prowadzi do upośledzenia pracy mięśni, jest także źródłem bólu - zębów, głowy, mięśni twarzy, szyi, pleców, a nawet ramion. Co daje możliwie wczesne rozpoznanie tej  choroby?
 • Niemal u 80 proc. pacjentów, poddawanych analizie okluzji, stwierdza się objaw choroby okluzyjnej o różnym stopniu zaawansowania Przyczyną schorzenia okluzyjnego mogą być: wada zgryzu, wyrzynające się ósemki, ubytki, a nawet źle założone wypełnienia protetyczne
 • Nieleczona choroba okluzyjna może powodować: dysfunkcję pracy mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowe bóle głowy, nadwrażliwość na zimno i ciepło, ścieranie się zębów, pęknięcia szkliwa, rozchwianie i przemieszczanie się zębów

Wczesne rozpoznanie choroby okluzyjnej

Niemal u 80 proc. pacjentów, poddawanych analizie okluzji w Dentim Clinic, stwierdza się objaw choroby okluzyjnej o różnym stopniu zaawansowania. 

Wśród najczęstszych jej objawów specjaliści Dentim Clinic zauważyli:

 • ścieranie się zębów (atrycja),
 • uszkodzenie szkliwa (erozja),
 • pęknięcia zębów,
 • rozchwianie,
 • przemieszczanie się zębów.

Wśród przyczyn przeważały głównie:

 • wady zgryzu,
 • nieprawidłowo założone wypełnienia,
 • braki zębowe.

- Zależało nam na wprowadzeniu diagnostyki, która umożliwia kompleksowe podejście do leczenia  schorzeń jamy ustnej oraz poznanie źródła problemów. W ten sposób unikamy leczenia tylko objawowego i naprawczego, a skupiamy się na eliminacji źródła m.in.:

 • bólu zdrowego zęba,
 • przemieszczania i ścierania się zębów,
 • nadwrażliwości.

Takie podejście znacznie poprawia skuteczność leczenia, sprawia także, że jego efekty są długotrwałe - mówi Zuzanna Markiewicz, specjalista ds. analizy okluzji w Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Analiza Dawsona: zgryz w analizie programu komputerowego

Pacjenci, u których występują symptomy choroby okluzyjnej, po wstępnej diagnostyce, kierowani są na dodatkowe badanie - analizę Dawsona. Badanie trwa od 60 - 90 minut, wymaga wykonania m.in. 21 zdjęć 2D i 3D twarzy oraz zębów pacjenta, które następnie analizuje specjalny program komputerowy Dawson Wizard.

- Program analizując zdjęcia, wskazuje nam, w których miejscach zęby stykają się ze sobą nieprawidłowo i gdzie wymagana jest np. zmiana pozycji i ustawienia zębów, ich przedłużenie, zeszlifowanie lub zmiana kształtu korony.

- Dodatkowo program ten wskazuje nieprawidłowości związane z pracą mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, które można wyeliminować za pomocą leczenia stomatologicznego. Zmiany w uzębieniu, które ma wprowadzić dentysta podczas leczenia, planowane są na ekranie komputera. Stają się one później podstawą do leczenia np. protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego - mówi Zuzanna Markiewicz.

Dopełnieniem w ten sposób wykonywanej analizy jest rozległa diagnostyka, która obejmuje m.in.:

 • RTG
 • tomografię komputerową,
 • badania w powiększeniu mikroskopowym,
 • badania periodontologiczne,
 • badanie stawów skroniowo - żuchwowych za pomocą USG z Dopplerem,
 • DSD (Digital Smile Design), czyli cyfrowe zaprojektowanie nowego uśmiechu.

- W ten sposób dostajemy pełen obraz stanu zdrowia pacjenta, widzimy nie tylko objaw, ale także lokalizujemy źródło schorzenia. Możemy ocenić zarówno stan kości, zdrowia zębów, ale także pracę mięśni i stawów skroniowo - żuchwowych, wychwytując nawet najdrobniejsze nieprawidłowości skutkujące uszkodzeniem zębów - mówi Zuzanna Markiewicz.

- Na tej podstawie proponujemy rozwiązania, ustalamy kompleksowy plan leczenia, wizualizujemy pacjentom efekty przy pomocy programu komputerowego - mówi specjalistka Dentim Clinic

Okluzja wpływa nie tylko na zdrowie zębów

W wielu przypadkach choroba leży u podstaw poważnych problemów zdrowotnych.  Ze schorzeniem mamy do czynienia, kiedy zęby górnego i dolnego łuku stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób. Przyczyną tego może być wada zgryzu, wyrzynające się ósemki, ubytki,  a nawet źle założone wypełnienia protetyczne.

Nieleczona choroba okluzyjna niesie za sobą szereg bolesnych dolegliwości, prowadzi m.in. do dysfunkcji pracy mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowego bólu głowy, nadwrażliwości na zimno i ciepło, ścierania się zębów, pękania szkliwa, rozchwiania i przemieszczania się zębów. Jednym z charakterystycznych jej objawów jest bezwiedne zaciskanie i zgrzytanie zębami np. podczas snu.

- To schorzenie, które wyniszcza zęby, prowadzi do upośledzenia pracy mięśni, jest także źródłem bólu - zarówno zębów, jak i głowy, mięśni twarzy, szyi, pleców, a nawet ramion. Leczenie choroby okluzyjnej, polegające na dopasowaniu do siebie zębów szczęki i żuchwy jest w stanie zapobiec postępującemu wyniszczeniu zębów - mówi Markiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
okluzja   Dentim Clinic   Romana Markiewicz  

POLECAMY W SERWISACH