PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

W Wielkiej Brytanii zatwierdzono szczepionkę AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
30-12-2020, 09:06
W Wielkiej Brytanii zatwierdzono szczepionkę AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego Szczepionka przeciwko COVID-19 musi być bezpieczna (fot. unsplash)
Wielka Brytania została pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko Covid-19 koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

- Rząd przyjął zalecenie Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zezwolić na stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca - oświadczył szef resortu zdrowia. Podkreślił, że dzięki temu jego kraj ma szansę na wyjście do wiosny z pandemii koronawirusa.

Wielka Brytania była również pierwszym krajem świata, który dopuścił do stosowania szczepionkę przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę tego preparatu otrzymało 600 tys. osób.

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji, bowiem nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 100 mln dawek tej szczepionki, a media na Wyspach donoszą, że jej podawanie mogłoby się rozpocząć 4 stycznia.

29 grudnia w Wielkiej Brytanii znów zanotowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W ciągu poprzedniej doby wykryto 53 135 przypadków i stwierdzono 414 zgonów osób zainfekowanych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH