PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W sezonie grzewczym gorsza produkcja śliny

Autor: nieck • Źródło: en
17-11-2021, 13:30
W sezonie grzewczym gorsza produkcja śliny Pasty do zębów mogą wpływać na produkcję śliny (fot. Pixabay)
Wytwarzamy średnio ponad jeden litr śliny dziennie, ale mimo to suchość w ustach często nam dokucza w ogrzewanych pomieszczeniach.
  • Od śliny zależy zdrowie jamy ustnej - chroni szkliwo i zębinę, zapobiegając próchnicy i chorobom przyzębia.
  • Przepływając przez usta wypłukuje resztki pokarmu, bakterie i martwe komórki błony śluzowej jamy ustnej.
  • Ważne, by stosować właściwą pastę do zębów, która nie zawiera silnych  środków czyszczących i pieniących, które pośrednio mogą się przyczyniać do suchości w ustach.

 Człowiek wytwarza średnio więcej niż jeden litr śliny dziennie, która zapewnia   nawilżenie jamy ustnej. Jednak wskutek działania różnych czynników może pojawiać się  suchość w ustach . Popularne stwierdzenie - zaschło mi w ustach - określa sytuację, gdy śliny jest za mało np. pod wpływem silnych przeżyć lub stresu.  Ograniczenie produkcji śliny jest także skutkiem ubocznym wielu, przyjmowanych na stałe, leków.  Stan ten jesienią i zimą może być efektem przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach.

Nasza ślina to 99,4 proc. wody, a pozostałe 0,6 proc.. to minerały, białka i enzymy, z których wszystkie odgrywają ważną rolę w ochronie i procesach regeneracyjnych zachodzących w jamie ustnej.

Ślina jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i zębów, ponieważ chroni szkliwo i zębinę, zapobiegając próchnicy i chorobom przyzębia. Niezakłócona produkcja  śliny jest więc wskaźnikiem dobrego zdrowia.

Ślina i zdrowe zęby

Prawdopodobnie najważniejszą funkcją śliny jest  wypłukiwanie resztek pokarmu, bakterii i i martwych komórek błony śluzowej wyściełającej jamę ustną. Usuwanie pozostałości jedzenia jest szczególnie ważne dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ zawierają one często skrobię i inne węglowodany. A te, jeśli pozostają długo między zębami są rozkładane na cukry. Co prowadzi do powstania próchnicy.

Ślina działa jak bufor pomiędzy procesem demineralizacji i remineralizacji szkliwa. Enzymy zawarte w ślinie mogą skutecznie zwalczać patogeniczne bakterie, grzyby i wirusy. W nocy podczas snu ślina nie płynie, co  pozwala bakteriom i wirusom namnażać się bez przeszkód.

Dlatego tak ważne jest, aby szczotkować zęby rano i usuwać nagromadzony bakteryjny nalot nazębny.

Naturalna równowaga w jamie ustnej

Wiele past do zębów zawiera agresywne środki czyszczące i pieniące, takie jak laurylosiarczan sodu (SLS). Związek ten może uszkadzać błonę śluzową jamy ustnej i powodować śmierć komórek. Jego działanie odtłuszczające może również przyczyniać się do powstawania poczucia suchości w ustach.

Zaburza to naturalną równowagę mikrobiologiczną i może prowadzić do podrażnień oraz aft (owrzodzeń jamy ustnej). Dlatego tak ważne jest, szczególnie podczas zimnych miesięcy, aby używać past do zębów, które nie zawierają laurylosiarczanu  i są wzbogacone naturalnymi enzymami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ślina   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH