PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W Politechnice Gdańskiej powstaje kamera stomatologiczna

ms
02-12-2020, 10:52
W Politechnice Gdańskiej powstaje kamera stomatologiczna Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (źródło: Google Maps)
Naukowcy z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej uczestniczą w pracach nad stworzeniem małej kamerki do optycznej kontroli wnętrza jamy ustnej przy wykonywania zabiegu stomatologicznego. Urządzenie ma być powszechnie stosowane ze standardowymi końcówkami stomatologicznymi.

Kamerka pozwoli lekarzowi na dokładniejszą pracę w miejscach w trudnodostępnych, co wpłynie na skrócenie czasu zabiegu, a także potencjalnie zmniejszy dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta.

Zadaniem naukowców z PG jest opracowanie metody, która ochroni obiektyw mikrokamery przed artefaktami. Ważne jest oczywiście, aby móc zapewniać urządzeniu sterylność.

- Algorytmy sztucznej inteligencji poprawią jakość sygnału wideo, obserwowanego przez dentystę, oraz wesprą dentystę w nawigacji po trudno rozpoznawalnych strukturach wewnętrznych zęba podczas zabiegu – tłumaczy dr inż. Daniel Węsierski kierownika B+R w projekcie.

-  Idea pomysłu powstała u znajomego stomatologa, który mając na uwadze ograniczenia podczas pracy z pacjentem w jamie ustnej, zaszczepił wizję urządzenia, które może je zminimalizować – wspomina Damian Siupka-Mróz członek Zarządu Master Level Technologies, jeden z pomysłodawców projektu. Dodaje: opracowanie urządzenia w wersji „proof of concept” zajęło nam około miesiąca. Dotychczas opracowaliśmy ogólne parametry obrazu, określiliśmy geometrię układu, zrealizowaliśmy główne założenia dotyczące elektroniki i rozpoczęliśmy pracę nad algorytmami, które będą usprawniały działanie układu.

Docelowo produkt ma zostać wdrożony przez Master Level Technologies sp. z o. o. i będzie sprzedawany na terenie Polski oraz UE.

Projekt prowadzony jest przez firmę Master Level Technologies we współpracy ze spółką celową PG Excento oraz firmami Bibus Menos i Lambda System.

Pracownicy naukowi z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, którzy są zaangażowani w prace nad projektem:
dr inż. Daniel Węsierski (kierownik B+R projektu), 
dr inż. Anna Węsierska (kierownik zespołu projektowego), 
prof. Jacek Rumiński (kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej),
dr inż. Paweł Rościszewski.

Więcej: pg.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   kamera wewnątrzustna  

POLECAMY W SERWISACH