W jaki sposób SARS-CoV-2 manifestuje się w jamie ustnej?

Badania w tym kierunku, przeprowadzone przez brazylijskich naukowców z Katedry Stomatologii Odtwórczej, Wydziału Stomatologii Uniwersytetu São Paulo, wspierane były przez São Paulo Research Foundation oraz Coordenação de Aperfeiçoamento de Pessoal de Nível Superior - Brasil (CAPES).
Trzy pary gruczołów ślinowych głównych (podżuchwowych, przyusznych i podjęzykowych) oraz wiele mniejszych wydzielają ślinę w jamie ustnej. Ślina pełni różnorodne funkcje, w tym powoduje nawilżanie, inicjuje trawienie i pośrednio wpływa na odporność organizmu. Jest to płyn bogaty w wodę, jony i kilka grup białek, w tym mucyny, które są białkami glikozylowanymi, a większość z nich ma wysoką zawartość kwasu sialowego. W ślinie rozpoznaje się szereg biomarkerów chorobowych.
Ekspresję SARS-CoV-2 wykryto w nabłonku jamy ustnej w wymazach z ludzkiej śliny. Badania te wskazują na znaczenie śliny w strategiach diagnostycznych. Piśmiennictwo sugeruje, że SARS-CoV-2 może infekować ślinianki. Biorąc pod uwagę materiał dowodowy, nie sposób jednak twierdzić, że są one rezerwuarem dla SARS-CoV-2.
Ślina jako narzędzie diagnostyczne
Wczesne wykrycie choroby ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia jej nasilenia i zapobiegania powikłaniom. Ślinę cechuje duży potencjał, jeśli chodzi o możliwości monitorowania ogólnego stanu zdrowia i rozwoju choroby ze względu na bogactwo biomarkerów chorobowych oraz takie zalety jak materiał do łatwego, bezpiecznego, opłacalnego i nieinwazyjnego podejścia diagnostycznego.
Ostatnie badania sugerują, że ślina może być wykorzystana jako płyn diagnostyczny do wykrywania COVID-19. Stwierdzono, że ślina jest nawet bardziej wrażliwa na wykrycie SARS-CoV-2 u pacjentów z COVID-19 niż wymazy z nosogardzieli.
Ślina ma tę zaletę, że umożliwia samodzielne pobieranie próbek w domu w celu dokładnych testów w kierunku SARS-CoV-2.
Kserostomia
Wykazano, że suchość w ustach objawia się u stosunkowo dużego odsetka pacjentów z COVID-19. Jednocześnie zwrócono uwagę na mniejszy poziom wydzielania śliny, który może być odpowiedzialny za narażenie pacjentów na większe ryzyko zachorowania na COVID-19 (dochodzi do zmniejszenia obecność wielu białek o właściwościach przeciwwirusowych w ślinie).
Jak wiadomo intensywność wydzielania gruczołów ślinowych zależy od kilku czynników, w tym od temperatury, rytmu okołodobowego i intensywności pracy fizycznej oraz typu stymulacji chemosensorycznej, w końcu od procesu żucia. Zmniejszenie niestymulowanego wydzielania śliny, jest częstym objawem opisywanym głównie jako konsekwencja stosowania leków i określonych procesów psychicznych.
Wiadomo, że wydzielanie śliny zmniejsza się wraz z wiekiem i nie można tego wyjaśnić tylko stosowaniem leków przez osoby starsze. Cukrzyca i leki na przewlekłe schorzenia ogólnoustrojowe są oczywiście również związane ze zmniejszeniem wydzielania śliny.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
FDI: w Dzień Kobiet o dentystkach na całym świecie
newsDENT -
Używanie określenia klinika - przewinieniem zawodowym
lexDENT -
OZZL: współczynnik pracy dla specjalistów 1,31 to faktycznie obniżka
bizDENT -
Poszukiwane aktualne opracowania, opisujące stan zdrowia jamy ustnej dzieci
eduDENT -
Zmarła stomatolog Halina Wołłowicz-Hołownia uczestniczka, Powstania Warszawskiego
newsDENT -
Emma Kiworkowa: koronawirus wyznacza tryb pracy w stomatologii
newsDENT -
Koronawirus 8 marca 2021 r.: 32 zgonów i 6170 zakażeń
newsDENT -
Indyk-wandal w gabinecie dentysty
lifeDENT
-
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Sprawozdania o odpadach do 15 marca
lexDENT -
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie