W depresji szwankuje zdrowie jamy ustnej

Badania przeprowadzone w 2014 r. potwierdziły związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej a depresją, to niezwykle istotne informacje, które mogą pomóc w poprawieniu jakości opieki zdrowotnej.
Dwa, szeroko zakrojone, badania National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES) potwierdziły istnienie związku między stanem zdrowia jamy ustnej a kondycją psychiczną. Badanie prowadzono wykorzystując dwa kwestionariusze Oral health questionnaires (OHQ) oraz kwestionariusz do zbierania informacji o zdrowiu psychicznym Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9). Kontrolowano także poziom białek ostrej fazy (CRP) jako markerów procesów zapalnych oraz wskaźnik masy ciała (Body Mass Index).
Nie po raz pierwszy naukowcy donoszą o tym powiązaniu. Od dawna wiadomo, że zły stan jamy ustnej jest źródłem systemowego stanu zapalnego, przybywa także dowodów, że jest ryzykiem rozwoju chorób zapalnych oddziałujących na układ kardiologiczny. Pojawiają się też coraz częściej prace sugerujące, że depresja jest przewlekłą chorobą zapalną - badania wskazują, że wysoki poziom CRP zwiększa ryzyko wystąpienia silnej depresji. Stąd konieczne jest kontrolowanie wszystkich czynników mogących wpływać na procesy zapalne.
Jeden z mocniejszych dowodów na ten związek przedstawił dr Pedro Marques-Vidal w pracy opublikowanej w Journal of Public Health Dentistry w 2006 r. Badał grupę 388 portugalskich studentów kierunków medycznych (średnia wieku 21 lat, 75 proc. stanowiły kobiety). Zbierano informacje na temat: bólu zębów, krwawienia dziąseł, częstotliwości wizyt u dentysty i higieny jamy ustnej. Z analizy danych płynął jednoznaczny wniosek, że u osób, które miały depresję lub stany lękowe częściej występowało krwawienie z dziąseł i ból zębów.
Osoby dorosłe chore na depresję częściej nie w pełni korzystają z opieki stomatologicznej. Co więcej, pacjenci podczas terapii lekami przeciwdepresyjnymi mają podwyższone ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł, paradontozy i suchości jamy ustnej, ponieważ leki te zmniejszają produkcję śliny, a także częściej cierpią na bruksizm (dane z badania przeprowadzonego na Southern Illinois University, które opublikowano w Journal of the American Dental Association). Zły stan jamy ustnej, spowodowany niezdrowym trybem życia i dietą oraz nadmierną konsumpcją alkoholu, także zwiększa ryzyko zachorowania na depresję.
Zebrane dowody naukowe powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu strategii i programów profilaktyki chorób psychicznych, bo jak widać nienaganny stan jamy ustnej chroni przed depresją - chorobą która staje się coraz większym obciążeniem dla służby zdrowia.
Więcej: teethremoval.com

-
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie