PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga na stan przednowotworowy w jamie ustnej u niepalacza

Autor: nieck • Źródło: en
10-04-2018, 08:12
Uwaga na stan przednowotworowy w jamie ustnej u niepalacza Naukowcy zgłębiają przyczyny wzrostu liczby przypadków raka jamy ustnej (fot. pixabay)
Dentysto jeśli widzisz zmianę przednowotworową w jamie ustnej palacza, powinieneś się niepokoić, ale jeśli taką zmianę znajdziesz w jamie ustnej osoby, która nigdy papierosów nie paliła, powinieneś się bardzo zaniepokoić.

Według naukowców z University of British Columbia istnieje dwukrotnie wyższe ryzyko, że zmiany przednowotworowe w jamie ustnej u osób nie palących tytoniu rozwiną się w raka niż u palaczy papierosów. Co więcej proces ten będzie przebiegał dużo szybciej!

W Kanadzie liczba osób palących stopniowo się zmniejsza, ale niestety lekarze obserwują rosnącą liczbę zmian przednowotworowych w jamie ustnej u niepalaczy. Leukoplakia to najczęściej spotykany stan przedrakowych jamy ustnej.

Zbadano historię medyczną 445 pacjentów z nabłonkową dysplazją, którzy brali udział w British Columbia Oral Cancer Prediction Longitudinal Study. Co trzecia osoba nie paliła papierosów.

- To pierwsze tego typu badanie skoncentrowane na różnicach w ryzyku rozwoju nowotworowej jamy ustnej porównujące pacjentów palących tytoń i tych, którzy są wolni od nałogu. Porównywaliśmy bardzo wiele różnych czynników mogących wpływać na poziom tego ryzyka, opowiadała o swojej pracy Leigha Rock z University of British Columbia.

W niektórych przypadkach zmiany na błonie śluzowej dna jamy ustnej u niepalących pacjentów miały 38 razy większe ryzyko rozwoju w kierunku nowotworu niż u palaczy. Proces ten przebiegał szybciej o blisko 7 proc. u niepalących.

Naukowcy sugerują że przyczyną tej różnicy może być fakt, że u palaczy leukoplakia wywoływana jest przez czynniki środowiskowe, podczas gdy u osób niepalących źródła problemu należy się doszukiwać w predyspozycjach genetycznych i mutacjach.

- Wniosek z naszych badań płynie jeden: genetyczne markery mogą pomóc identyfikować zmiany przedrakowe wysokiego ryzyka, niezależnie od prowadzonego trybu życia i dlatego powinny być brane pod uwagę w diagnostyce częściej, komentowała Rock.

Jeśli przednowotworowa zmiana na błonie śluzowej pojawi się u pacjenta niepalącego, w żadnym wypadku nie powinna być lekceważona. Nie wolno zakładać, że to nie może być rak, skoro pacjent nigdy nie palił papierosów.

Badanie opublikowało czasopismo Oral Oncology.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   rak jamy ustnej   palenie tytotniu   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH