PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga na intensywne obniżanie ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepu

Autor: PAP • Źródło: PAP
02-11-2022, 14:56
Uwaga na intensywne obniżanie ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepu Po usunięciu zakrzepu nie można zbyt intensywnie obniżać ciśnienia Fot. AdobeStock
Nie można raptownie obniżać ciśnienia krwi, gdy pacjentowi z udarem niedokrwiennym usunięto zakrzep - wykazały badania naukowe przeprowadzone na dużej grupie chorych.
  • Nowym sposobem leczenia udaru niedokrwiennego jest trombektomia wewnątrznaczyniowa (wprowadzane do zakrzepu mikrocewniki  - w celu jego rozpuszczenia)
  • Szybki powrót dopływu krwi do obszaru, który był pozbawiony tlenu, może spowodować uszkodzenie delikatnej tkanki (reperfuzja)
  • Nie ma dowodów naukowych, aby obniżanie ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepu (we celu przeciwdziałania reperfuzji) przynosiło szczególne korzyści. Wręcz odwrotnie zaobserwowano pogorszenie stanu tkanki mózgowej 

Problemy z intensywny rozpuszczeniem zakrzepów

Udary niedokrwienne stanowią około 85 proc. wszystkich udarów (pozostałe to udary krwotoczne). Są spowodowane zablokowaniem dopływu krwi do obszaru mózgu z powodu niedrożności naczynia krwionośnego, co prowadzi do utraty funkcji neurologicznych.

Coraz częściej stosowanym leczeniem udaru niedokrwiennego jest trombektomia wewnątrznaczyniowa. Mikrocewniki lub cienkie rurki widoczne w promieniowaniu rentgenowskim są wprowadzane do zakrzepu w celu jego rozpuszczenia.

- Potencjalną wadą tego obecnie szeroko stosowanego i skutecznego leczenia jest to, że szybki powrót dopływu krwi do obszaru, który przez jakiś czas był pozbawiony tlenu, może spowodować uszkodzenie tkanki znane jako uszkodzenie reperfuzyjne - powiedział prof. Craig Anderson z The George Institute for Global Health.

Skutki obniżania ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepu 

Próbując zminimalizować to uszkodzenie, klinicyści starają się bardziej intensywnie obniżać ciśnienie krwi po usunięciu zakrzepu, brak jednak dowodów, by korzyści przeważały nad potencjalnymi szkodami.

W badaniu, mającym zapewnić takie dowody, wzięło udział 816 dorosłych z ostrym udarem niedokrwiennym leczonych w 44 ośrodkach w Chinach od lipca 2020 r. do marca 2022 r., którzy mieli podwyższone ciśnienie krwi po usunięciu zakrzepu. Średnia wieku wynosiła 67 lat, a nieco ponad jedną trzecią stanowiły kobiety.

407 pacjentów i pacjentek przypisano do bardziej intensywnej kontroli skurczowego ciśnienia krwi (docelowo <120 mm Hg), a 409 do mniej intensywnej (docelowo 140-180 mm Hg), przy czym docelowe ciśnienie miało zostać osiągnięte w ciągu godziny od włączenia do badania i utrzymywane przez 72 godziny.

Badacze sprawdzali, jak pacjenci w obu grupach zdrowieli, zgodnie ze standardową skalą niepełnosprawności. Wynik w zakresie od 0-1 oznacza brak objawów lub objawy, ale bez niepełnosprawności, wyniki 2-5 wskazują na rosnący poziom niepełnosprawności, natomiast wynik 6 oznacza śmierć.

Intensywne leczenie przynosi gorsze rezultaty terapeutyczne

Pacjenci z grupy leczonej bardziej intensywnie uzyskali istotnie gorsze wyniki w porównaniu z osobami leczonymi mniej intensywnie. W porównaniu z grupą mniej intensywnie leczoną mieli pogorszenie stanu tkanki mózgowej i poważną niepełnosprawność po 90 dniach, ale nie było znaczących różnic w krwawieniach do mózgu, śmiertelności lub poważnych zdarzeniach niepożądanych. Pacjenci, u których intensywnie kontrolowano ciśnienie tętnicze oceniali także swoją jakość życia jako istotnie gorszą ze względu na ograniczenia zdolności fizycznych wynikające z udaru mózgu.

Ze względu na wagę ustaleń badanie przerwano i wyniki ogłoszono wcześniej.

- Nasze badanie stanowi mocną wskazówkę, że tej coraz powszechniejszej strategii leczenia należy obecnie unikać w praktyce klinicznej - zaznaczył prof. Anderson. Jego zdaniem bardziej agresywne podejście osłabia powrót przepływu krwi do dotkniętego obszaru.

Profesor Anderson powiedział, że po przejrzeniu literatury medycznej zespół badawczy nie był w stanie znaleźć wystarczająco mocnych dowodów, aby zalecić idealny cel kontroli ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepów u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym.

- Podczas gdy nasze badanie wykazało, że intensywna kontrola ciśnienia krwi do celu skurczowego poniżej 120 mm Hg jest szkodliwa, optymalny poziom kontroli nie został jeszcze określony - wskazał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH