• Najczęściej dentysta usuwa zęby mleczne, które nie wypadają, mimo że ząb stały już się wyrzyna
  • Przed ekstrakcją zęba mlecznego często wykonywane jest zdjęcie RTG
  • Decyzja o usunięciu zęba mlecznego ze wskazań ortodontycznych powinna być poprzedzona dokładną analizą sytuacji i w razie konieczności  konsultacją ze specjalistą ortodontą

Mleczaki, które zostają w dziąśle za długo

Mleczak tzw. przetrwały to najczęstsze  wskazanie do jego usunięcia. To ząb który powinien wypaść, gdyż jego stały "następca" już  wykształcił 3/4  korzenia. Ząb mleczny, który mimo to pozostaje w jamie ustnej należy usunąć.

Często bywa tak, że ponad dziąsłem widoczna jest już część korony zęba stałego, a ząb mleczny odchyla się o 1 mm w różnych kierunkach. Wtedy można zachęcać dziecko, aby samo go usunęło. Jeśli to niemożliwe, trzeba pójść do dentysty. 

Zanim stomatolog zadecyduje o konieczności ekstrakcji, zleca wcześniej wykonanie zdjęcia RTG, aby się upewnić, że zawiązek zęba stałego jest obecny i aby sprawdzić jak jest położony.

Dlaczego nie należy czekać zbyt długo aż mleczak wypadnie

Obecność przetrwałych zębów mlecznych może powodować zapalenie lub przerost dziąsła, a w następstwie ból lub krwawienie, a także prowadzić do zmiany toru wyrzynania się zęba stałego. A to w dalszej perspektywie może spowodować nieprawidłowości, a nawet wady zgryzu, na przykład zgryz krzyżowy. 

Dentysta decyduje, że ząb mleczny trzeba usunąć, gdy dojdzie do zaburzeń biologicznego wyrzynania się zębów tzw. reinkluzji. W trakcie stopniowego odsuwania się zęba od płaszczyzny zgryzu dochodzi do jego powolnego zagłębiania się w dziąśle i kości wyrostka zębodołowego. Taki ząb może nawet zostać całkowicie przykryty przez dziąsło. 

Z reinkluzją zębów mlecznych może wiązać się wiele powikłań, takich jak wydłużenie zęba przeciwstawnego, czy nachylenie sąsiednich zębów w stronę zęba zanurzonego, zatrzymanie zęba stałego położonego pod wgłębionym  mleczakiem. Lepiej więc taki ząb usunąć.

Czasami też ortodonta zaleca usunięcie zębów mlecznych, aby uniknąć nadmiernego stłoczenia zębów (w okresie kiedy dziecko ma zęby mieszane czyli mleczne i stałe). 

Ceny ekstrakcji zębów mlecznych

Zdjęcie zębowe wewnątrzustne: 40 - 60 zł

Znieczulenie powierzchniowe: 10 - 40 zł
Znieczulenie komputerowe: 40 - 60 zł

Usunięcie zęba mlecznego rozchwianego: 80 - 120  zł
Usunięcie zęba mlecznego nierozchwianego : 150 -230 zł

Chirurgiczne usunięcie zęba mlecznego  (trudny przypadek): 200 - 300 zł

Wizyta z dzieckiem niewspółpracującym: 60 - 150 zł plus koszt zabiegu
Wizyta nieefektywna (dziecko niewspółpracujące): 50 - 80  zł za 30 min.