• W Strefie Gazy zdecydowana większość gabinetów stomatologicznych usytuowana jest na wyższych piętrach budynków. Dostęp do nich dla osób niepełnosprawnych jest iluzoryczny
  • Abdullah Al-Baba, młody palestyński inżynier postanowił skonstruować mobilny unit dentystyczny, który ułatwi dentystom leczenie osób niepełnosprawnych. Prototyp złożony został m.in. z kompresora lodówki i gaśnicy
  • Seryjne wytwarzanie przenośnych unitów będzie niezwykle trudne ze względu na brak w Strefie Gazy podzespołów do produkcji

Dentysta nie dla osób niepełnosprawnych 

Abdullah Al-Baba, młody palestyński inżynier postanowił skonstruować mobilny unit dentystyczny. Potrzeba była paląca, gdyż jego ojciec porusza się na wózku inwalidzkim (po tym, jak został został postrzelony przez siły izraelskie w Strefie Gazy). Senior cierpiał na ból zęba, ale dotarcie do lecznicy okazało się zadaniem przekraczającym możliwości pacjenta.

Problem wynika z tego, że w Strefie Gazy zdecydowana większość gabinetów stomatologicznych usytuowana jest na wyższych piętrach budynków.

Pomysł stworzenia mobilnego urządzenia dentystycznego

Pomysł skonstruowania mobilnego urządzenia dentystycznego przyszedł Abdullahowi Al-Babie kiedy zdał sobie sprawę z cierpienia swojego ojca, który nie był w stanie dotrzeć do dentysty.

- Jak wiecie, gabinety stomatologiczne w Strefie Gazy usytuowane są na wysokich piętrach. Pomyślałem więc, że jako inżynierowie sprzętu medycznego ponosimy społeczną odpowiedzialność za dostarczanie rozwiązań ludziom wykluczonym z opieki stomatologicznej – mówi młody Palestyńczyk.

Problemy z uruchomieniem seryjnej produkcji unitów

Z powodu ograniczeń importowych, związanych z izraelską blokadą Gazy, Al-Baba nie mógł skorzystać z części, które zazwyczaj stosuje się w unitach. Jego konstrukcja składa się z kompresora od lodówki i gaśnicy. Prototyp, zawierający m.in. rozpylacz wody oraz urządzenie ssące, mocuje się do ściany.

23-letni konstruktor twierdzi, że jego urządzenie może się przydać dentystom odwiedzającym pacjentów na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do stomatologa jest iluzoryczny.

Al-Baba czeka na zgodę palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, zanim będzie mógł produkować unity na większą skalę. Podkreśla jednak, że ze względu na trudności gospodarcze, znalezienie podzespołów do seryjnej produkcji jest mało realne.