PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unikatowe materiały stomatologiczne z lubelskiego centrum badawczego

Autor: miro • Źródło: ms
08-04-2021, 09:10
Unikatowe materiały stomatologiczne z lubelskiego centrum badawczego Materiały stomatologiczne z Politechniki Lubelskiej (fot. shutterstock)
W ciągu trzech lat Politechnika Lubelska wyda blisko 43 mln zł na stworzenie centrum badawczego materiałów oraz technologii. Powstawać tam mają m.in. materiały stosowane w stomatologii.

– W moim zakresie leżą głównie badania biomateriałów. Będziemy się tu przede wszystkim koncentrować na kompozytach stomatologicznych, czyli wypełnieniach, których dentysta używa do naprawy naszych zębów – wymienia w rozmowie z Radiem Lublin dr inż. Krzysztof Pałka z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

– Oprócz tego we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie prowadzimy badania nad tzw. sztuczną kością. To kompozyt służący do regeneracji tkanek kostnych. Pracujemy także nad nowoczesnymi materiałami opatrunkowymi, które też są kompozytami i mają wspomagać leczenie tkanek miękkich i skóry - dodaje Krzysztof Pałka.

– Planujemy zaproszenie do współpracy bardzo znanych zespołów naukowych, które będą mogły korzystać z naszego zaplecza. Na pewno powstaną tutaj nowe pomysły i wartościowe publikacje. Myślę, że naszą wartością dodaną będzie różnorodność, która wynika z zakresu dyscyplin uprawianych na Politechnice Lubelskiej – wyjaśnia prof. Wojciech Franus prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej.

– Nasze centrum będzie jedyną jednostką naukową w regionie, która prowadzić będzie badania z zakresu energetyki, inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz inżynierii systemów opto- i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi – podkreśla prof. Wojciech Franus.

Uczelnia zakupi 13 stanowisk badawczych, które są unikatowe w skali kraju, jak np. nanotomograf rentgenowski, transmisyjny mikroskop elektronowy, skaningowy mikroskop elektronowy, chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas czy symulator procesów termomechanicznych

Urządzenia znajdą się na wyposażeniu m.in. laboratoriów Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przez pracowników uczelni oraz podmioty zewnętrzne, w tym przedsiębiorstwa zainteresowane wykonaniem specjalistycznych badań.

Projekt o wartości ponad 43 mln zł zostanie dofinansowany kwotą ponad 36 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Resztę pokryje uczelnia z własnych źródeł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH