• Uczulenie na pastę do zębów przytrafia się 0.1 - 0.3 proc. osób. Często bywa źle zdiagnozowane
 • Pierwsze objawy najczęściej występują tuż po umyciu zębów, po pewnym upływie czasu pojawiać się mogą na szyi, twarzy, dłoniach, w skrajnych przypadkach zdarzają się kłopoty z oddychaniem
 • Szczególnie podatne na uczulenia na pastę do zębów są dzieci

Choć niezbyt częsta, jednak alergia kontaktowa na pastę przytrafia się 0.1-0.3 proc. osób. Te u których to uczulenie się pojawia, nie mają napadów kichania każdorazowo przy szczotkowaniu zębów. Co zatem świadczy o alergii na pastę do zębów? 

Uczulenie na pastę do zębów. Jak się objawia

Objawy alergii na pastę do zębów mogą być wielorakie:

 • obrzęk dziąseł,
 • rany w jamie ustnej,
 • pieczenie lub swędzenie wokół ust,
 • podrażnienie języka,
 • swędzenie i łuszczenie się skóry warg i wokół ust.

Niestety, większość z przypadków uczulenia na pastę do zębów jest źle rozpoznana lub w ogóle niewykryta. Jednym z pierwszych objawów alergii są zaczerwienione kąciki ust. Kolejne symptomy świadczące o uczuleniu to m.in. suche, spierzchnięte wargi, swędzenie skóry wokół ust, wydzielina ropna sącząca się z kącików. Mogą to być także zmiany i owrzodzenia na błonach śluzowych jamy ustnej np. na dziąsłach lub wewnętrznej stronie policzków, a także spuchnięty, obrzęknięty język. Co charakterystyczne symptomy najczęściej pojawiają się zaraz po użyciu lub kilka godzin po szczotkowaniu.

Uczulenie na pastę do zębów. Może powodować łzawienie oczu i pokrzywkę na szyi

Reakcja alergiczna może występować poza jamą ustną: pokrzywka na policzkach, brodzie, potem szyi i dłoniach, świąd skóry, przekrwienie i łzawienie oczu. W skrajnych przypadkach alergia na składnik pasty do zębów może mieć ostry przebieg – objawiać się problemami z oddychaniem, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Te składniki pasty do zębów powodują alergię

 • Fluor
  ma tak dobroczynne działanie na zęby, bo chroni przed próchnicą, jednak może też powodować bolesne owrzodzenia jamy ustnej, tzw. okołoustne zapalenie skóry, czerwone, bolesne grudki i łuszczące się wykwity skórne naokoło ust. Łatwo je pomylić ze zmianami trądzikowymi.
 • Środki zapachowe i barwniki
  jednym z najpowszechniej występujących alergizujących składników jest kokamidopropylobetaina (CAPB), dzięki której pasta się pieni oraz laurylosiarczan sodu (SLS), związek chemiczny, który działa m.in. jak detergent oraz przeciwbakteryjnie. Mogą mieć one działanie podrażniające jamę ustną. Uczulają również substancje smakowe, zwłaszcza cynamon oraz mięta, ale także pokrzywa i rumianek. Olejki eteryczne oraz aromaty w produktach do higieny jamy ustnej to częsty powód reakcji alergicznych, najczęściej problemy powodują np. olejki mięty pieprzowej, drzewa herbacianego.
 • Glikol propylenowy
  składnik ten poprawia konsystencję pasty, zagęszcza ją, ale jednocześnie może szkodzić, gdy zostanie połknięty. Alergię mogą też powodować parabeny o działaniu bakteriobójczym. Ponadto pacjenci uczuleni na pyłki kwiatowe powinni unikać past z substancjami pochodzenia pszczelego, na przykład pierzgą.

Pasta dla alergika. Jaka jest dobra

Niewykryta alergia  może trwać przez długi okres czasu. Szczególnie podatne na uczulenia na pastę do zębów są dzieci. Połykają pastę podczas mycia, a skutkiem tego mogą być problemy żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty.

Jeśli pojawi się uczulenie na pastę najlepiej zastąpić ją bezzapachową, nie zawierającą laurylosiarczanu sodu (SLES, Spodium Laurel Sulfate), benzoesanu sodu czy glikolu propylenowego (Propylene Glycol). Alergicy powinni też unikać pasty z miętą. 

Natomiast mogą próbować stosować pastę z ksylitolem, który zmienia pH jamy ustnej na zasadowe, oraz pasty bez dodatków ściernych. Nie bez znaczenia są też  nawyki pacjenta, to czy nie połyka pasty, nie zostawia jej w kącikach ust, czy stosuje alkoholowe płyny do płukania ust, smakowe nici dentystyczne i gumy do żucia, które u osoby nadwrażliwej dodatkowo podrażniają błony śluzowe.