PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ubytki także skutkują udarami

Autor: miro • Źródło: ms
22-03-2021, 12:24
Ubytki  także skutkują udarami Ubytki w uzębieniu to nie tylko kiepska estetyka (fot. unsplash)
Próchnica może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru powodującego krwawienie do mózgu, a taki stan skutkuje bezpośrednim zagrożeniem życia.

Wiele badań wykazuje związek między stanem zapalnym dziąseł a udarem, ale nieliczne prace poświęcono temu, jaką rolę mogą odgrywać próchnica zębów. W ramach nowych badań naukowcy przyjrzeli się ubytkom i udarom śródmózgowym, które występują, gdy tętnica w mózgu pęka i zalewa otaczającą tkankę krwią.

Badacze przejrzeli dane 6506 osób (bez udaru). Śledzili ich losy przez 30 lat. Okazało się, że przez pierwsze 15 lat osoby, u których rozwinęły się ubytki, notowały nieco większe ryzyko udaru mózgu spowodowane krwawieniem do mózgu, ale ryzyko to dramatycznie wzrastało w ciągu kolejnych 15 lat.

W drugiej połowie okresu badania - osoby z próchnicą i ubytkami miały 4,5-krotnie większe ryzyko udaru mózgu, spowodowane krwawieniem do mózgu niż osoby bez próchnicy (po uwzględnieniu wieku, płci, rasy i wysokiego ciśnienia krwi).

Prof. Souvik Sen, współautor badania, kierownik wydziału neurologii na University of South Carolina School of Medicine powiedział, że był to jeden z pierwszych przypadków, kiedy badano u ludzi próchnicę i udar śródmózgowy. Co prawda krwotoki śródmózgowe stanowią tylko od 10 do 20 proc. wszystkich udarów, są jednak one bardziej śmiertelne niż powszechniejsze udary niedokrwienne, które występują, gdy przepływ krwi przez tętnicę jest zablokowany.

- Badanie nasze rzuca więcej światła na to, w jaki sposób możemy zająć się tą bardziej niszczycielską formą udaru i zapobiegać jej - powiedział Sen.

Naukowiec dodał, że choroba dziąseł może być wywoływana przez 20 - 30 rodzajów bakterii, ale próchnica jest głównie spowodowana przez jedną: Streptococcus mutans, co jak wykazano w badaniach na zwierzętach, ma związek z krwawieniami mózgowymi.

Sen dodał, że obecnie badana czy antybiotyki lub określone metody leczenia ubytków zębowych mogą zmniejszyć ryzyko udaru śródmózgowego. Według niego - póki co - jedyną strategią zapobiegania próchnicy jest regularne korzystanie z opieki dentystycznej.

- Niepokoił mnie fakt, że wielu lekarzy nie udziela porad pacjentom w tej sprawie. Po prostu nie mają w tym względzie odpowiedniej wiedzy – twierdzi Robert P. Friedland, kierownik Katedry Masona C. i Mary D. Rudd oraz profesor neurologii na Uniwersytecie w Louisville School of Medicine, który nie był zaangażowany w opisywane badania.

Dr Robert P. Friedland, który analizuje związek między bakteriami jamy ustnej a udarem, powiedział, że nowe badanie podkreśla potrzebę poważnego potraktowania tego tematu przez lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   liczba ubytków  

POLECAMY W SERWISACH