PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

U ozdrowieńców COVID-19 podwyższone ryzyko komplikacji po ekstrakcji zęba

Autor: nieck • Źródło: en
12-01-2022, 12:40
U ozdrowieńców COVID-19 podwyższone ryzyko komplikacji po ekstrakcji zęba U ozdrowieńców potrzebna zwłoka w zabiegach chirurgicznych (fot. Adobe)
Rutynowa ekstrakcja zęba może powodować groźne powikłania u osób, które przechorowały COVID-19. Przykładem mężczyzna, który stracił wzrok w jednym oku.
  • Mężczyzna w starszym wieku, cierpiący na nadciśnienie i cukrzycę, przeszedł COVID-19. Wkrótce po wyzdrowieniu z infekcji potrzebna była ekstrakcja złamanego zęba.
  • Z pozoru niegroźny zabieg spowodował poważne powikłania, pacjent stracił wzrok w jednym oku. 

W Egipcie 69-letni mężczyzna; cierpiący na cukrzycę i nadciśnienie został przyjęty do szpitala z gorączką i niedotlenieniem.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej wykazała obustronne, zmiany. Zaś wynik testu PCR był dodatni i potwierdził COVID-19.

Po siedmiu dniach pobytu w szpitalu stan pacjenta uległ znacznej poprawie. Pięć dni później wynik testu PCR był negatywny, a mężczyzna został wypisany ze szpitala (z zaleceniem przyjmowania antykoagulantu Xarelto 10 mg doustnie dziennie). 

Zaburzenia świadomości po ekstrakcji zęba

Po kilkunastu dniach pacjent zaczął odczuwać ból w  złamanym, drugim trzonowcu szczęki. Zgłosił się do lekarza dentysty w prywatnej klinice.

Dentysta uznał, że korzeń zęba wymaga rutynowej ekstrakcji. Ząb usunął, ale  zaniedbał przepisania profilaktycznej ochrony antybiotykowej i nie sprawdził wcześniej poziomu d-dimerów.

Wkrótce po zabiegu pacjent zgłosił się do uniwersyteckiego  szpitala Beni-Suef University z silnymi bólami głowy i zaburzeniami świadomości.

Utrata wzroku wskutek powikłań po ekstrakcji

Pacjent został przyjęty na oddział intensywnej terapii. Wenografia MR naczyń z kontrastem wykazała zakrzepicę żył poprzecznych i esicy, natomiast rezonans magnetyczny ujawnił zakrzepicę zatoki jamistej i oraz zapalenie prawej zatoki szczękowej oraz przynosowej. Po dziewięciu dniach leczenia nastąpiła poprawa i pacjenta wypisano z OIOM. Mężczyzna skarżył się  na duży obrzęk prawego policzka, ruchy prawej gałki ocznej były bardzo ograniczone i nie widział na to oko. W badaniu klinicznym stwierdzono infekcję w rejonie prawego kła i obrzęk przestrzeni policzkowej.

Pacjent przeszedł zabieg endoskopowej operacji zatoki przynosowej, wykonano nacięcie i drenaż okolicy kła, usunięto ropę.  Pacjent był leczony antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi oraz środkami rutynowo stosowanymi przy nadciśnieniu i cukrzycy, przeszedł też leczenie laryngologiczne. Objawy zakrzepicy zatoki jamistej ustąpiły i mężczyzna został wypisany ze szpitala. Jednak mimo, że ruchomość gałki ocznej uległa poprawie, to wzrok w prawym oku nie powrócił.

Osoby, które przeszły COVID-19 i mają cukrzycę typu II są bardziej podatne na ostrą reakcję zapalną i zakrzepicę. Dlatego zaleca się odroczenie  zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej u takich pacjentów  w ciągu 8-12 tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19. Przy czym trzy miesiące wstrzymania się od np. zabiegu ekstrakcji zęba wskazane jest zwłaszcza u osób, które były hospitalizowane i leczone na oddziale intensywnej terapii.

- Lekarz dentysta powinien ściśle kontrolować infekcję, przepisując profilaktycznie antybiotyki i monitorując stan zakrzepowy we współpracy z lekarzem prowadzącym pacjenta - podkreślają autorzy pracy. 

Kiedy usuwać ząb u ozdrowieńca

Wobec pandemii COVID-19 potrzebne są pewne modyfikacje, by przeprowadzanie nawet rutynowych i drobnych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej było bezpieczne.

American Society of Anesthesiologists and Anesthesia Patient Safety Foundations zaleca, by takie zabiegi jak ekstrakcja zęba odraczać w zależności od objawów i przebiegu COVID-19.  Sugerowane okresy przesuwania zabiegów stomatologicznych  od daty rozpoznania COVID-19 :

- 4 tygodnie
w przypadku bezobjawowego pacjenta lub po COVID-19 z łagodnymi objawami innymi niż oddechowe.
- 6 tygodni
pacjent objawowy (np. kaszel, duszność), który nie wymagał hospitalizacji.
- 8-10 tygodni
osoba chora na cukrzycę, z obniżoną odpornością lub hospitalizowana z powodu COVID-19.
- 12 tygodni 
u pacjenta, który został przyjęty na oddział intensywnej terapii z powodu zakażenia COVID-19.

Opis przypadku ukazał się w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   powikłania   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH