PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

U osób z parodontozą płuca bardziej zniszczone po przechorowaniu COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
23-04-2021, 09:51
U osób z parodontozą płuca bardziej zniszczone po przechorowaniu COVID-19 Dobra higiena jamy ustnej obniża stężenie wirusa w ślinie i łagodzi przebieg COVID-19 (fot. Pixabay)
Naukowcy tropią drogę wirusa w organizmie. Okazuje się, że u pacjentów z chorobą przyzębia koronawirus może przenikać do płuc ze śliny, gdyż patogen przenosi się bezpośrednio z ust do krwiobiegu.

Ślina - groźne źródło koronawirusa

Nowy model badawczy opierał się na jamie ustnej, w której namnaża się SARS-CoV-2, gdyż każde osłabienie funkcjonowania obrony immunologicznej w tym rejonie, ułatwia przedostanie się wirusa do krwiobiegu.

Naukowcy odkryli, że COVID-19 początkowo atakuje naczynia krwionośne w płucach, a nie drogi oddechowe. To efekt obserwacji pacjentów chorych na COVID, którzy cierpieli także na parodontozę.  Duże ilości płytki nazębnej i choroba przyzębia  zwiększają prawdopodobieństwo, że wirus SARS-CoV-2 dotrze do płuc i spowoduje cięższe przypadki infekcji.

Badania płuc z wykorzystaniem tomografii komputerowej  pacjentów z COVID-19 przeprowadzone przez radiologa dr Grahama Lloyda-Jonesa z Salisbury District Hospital, stały się punktem wyjścia do ​​współpracy między pulmonologami i dentystami. Wyniki ich projektu badawczego zostały opublikowane przez Journal of Oral Medicine & Dental Research. Badanie było prowadzone w czterech ośrodkach naukowych Salisbury District Hospital i  University of Birmingham w Wielkiej Brytanii oraz Mouth-Body Research Institute w Los Angeles i Kapsztadzie w RPA.

Higiena jamy ustnej i jeszcze raz higiena

Wnioski zaś same się narzucają - skuteczna higiena jamy ustnej może uratować życie w dobie pandemii, stwierdzili naukowcy, zalecając proste, ale skuteczne codzienne zabiegi higieniczne, efektywne także w profilaktyce stomatologicznej. Co więcej składniki niektórych tanich i łatwo dostępnych produktów do płukania jamy ustnej są bardzo skuteczne w dezaktywacji wirusa SARS-CoV-2.

Stosowanie tych konkretnych produktów do płukania jamy ustnej i innych  środków higieny jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa do płuc u osób z COVID-19 i pomóc w zapobieganiu ciężkim przypadkom zakażenia - podkreślają naukowcy.

Kluczowe zatem staje się podnoszenie świadomości, że proste, ale skuteczne codzienne działania w celu utrzymania higieny jamy ustnej i ograniczenia czynników przyczyniających się do chorób dziąseł, takich jak gromadzenie się płytki nazębnej, to ważny sposób walki z pandemią.

- Najnowsze odkrycie może też pomóc wyjaśnić, dlaczego u niektórych zakażonych osób koronawirusem rozwija się choroba płuc, a u innych nie. Może również zmienić sposób, w jaki zarządzamy wirusem, badając tanie lub nawet bezpłatne metody leczenia jamy ustnej, które mogą ratować życie - powiedział jeden z autorów badania prof. Iain Chapple, periodontolog na University of Birmingham.

- Choroba dziąseł sprawia, że mikroorganizmy przedostają się do krwi. Proste środki, takie jak staranne szczotkowanie zębów i szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych w celu zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej, wraz z określonymi płynami do płukania ust, a nawet płukanie słoną wodą - w celu zmniejszenia zapalenia dziąseł, mogą obniżyć stężenie wirusa w ślinie oraz obniżyć ryzyko ostrego przebiegu COVID-19 - podkreślał prof. Chapple.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH