PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tych leków na ból zęba trzeba unikać

Autor: miro • Źródło: PTS/infoDENT24.pl
20-10-2022, 15:03
Tych leków na ból zęba trzeba unikać Tych leków na ból zęba trzeba unikać Fot. AdobeStock
Dentyści powinni ograniczać przypisywanie opioidów na ból zębów. Nie są one ani najskuteczniejszą, ani najbezpieczniejszą metodą uśmierzania dolegliwości bólowych – przekonują naukowcy z Michigan State University College of Human Medicine.
  • W szeregu przypadków pacjent, zamiast leczenia stomatologicznego, otrzymuje receptę na środek uśmierzyć ból
  • Na ból zęba ibuprofen jest co najmniej równie skuteczny jak środki, które pod względem struktury i działania podobne są do morfiny
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne pozostają najskuteczniejszą, a zarazem najbardziej bezpieczną opcją w leczeniu ostrego bólu zębów   

Opioidy i antybiotyki zamiast leczenia stomatologicznego

- Opioidy i antybiotyki są nadużywane w leczeniu  bólu zębów dorosłych i dzieci – alarmuje dr Jeffrey Jones z Michigan State University College of Human Medicine.

Statystyki podwyższają pacjenci, którzy z bólem zęba udają się do szpitalnych izb przyjęć. Te jednak niezwykle rzadko wyposażone są w sprzęt stomatologiczny, w których pracują dentyści. Z tego powodu profesjonalna ocena stanu zdrowia jamy ustnej pacjentów jest rzadko przeprowadzana na miejscu.

Zamiast zabiegu - pacjent otrzymuje receptę na środek mający uśmierzyć ból. Ta tendencja jest niepokojąca, ze względu na lekooporność. Nie jest to jednak jedyny problem. Środki z grupy opioidów mogą prowadzić przyjmujących do uzależnienia się od leków.

Nawet  9 na 10 dorosłych i  6 na 10 dzieci, zgłaszających się z bólem zębów bez widocznych oznak infekcji, miało przepisane w szpitalach antybiotyki. Ponadto połowie dorosłych pacjentów zaordynowano opioidy - wyszczególniają autorzy raportu, który ukazał się w „American Journal of Emergency Medicine”.

Dentyści przepisują mniej opioidów, ale są wyjątki

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne informuje o komunikacie, opublikowanym 9 października 2022 r. w czasopiśmie „Journal of Public Health Dentistry”. Wynika z niego, że amerykańscy chirurdzy szczękowo-twarzowi w latach 2016–2019, co prawda ograniczyli ordynowanie opioidów - i to aż o 20 proc. - jednak coraz częściej przepisywali pacjentom kodeinę, a zwłaszcza tramadol. Tymczasem oba te opioidy niosą ze sobą wysokie ryzyko uzależnienia, a zarazem nie wykazują pożądanej skuteczności w przypadku bólu zębów.

- Niesteroidowe leki przeciwzapalne pozostają najskuteczniejszą, a zarazem najbardziej bezpieczną opcją w leczeniu ostrego bólu zębów – przekonują naukowcy związani z Wydziałem Medycyny Ogólnej Uniwersytetu w Pittsburghu.

Liczba recept na opioidy spadła w USA w ostatnich latach o ok. 20 proc., w tym na hydrokodon o ok. 21 proc. (jest to opioid najczęściej ordynowany przez amerykańskich dentystów). Znacznie, bo o ok. 39 proc. zmalała liczba recept na oksykodon, natomiast o ok. 6 proc. wzrosła - na kodeinę, a w przypadku tramadolu wzrost ten wyniósł aż 24 proc. 

Opioidy nie są najlepsze w uśmierzaniu bólu po ekstrakcji

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, to dentyści wiodą prym w przepisywaniu środków przeciwbólowych z grupy opioidów. Procedurą, przy której szczególnie szafują tymi lekami, jest ekstrakcja zęba.

Prof. Elliot Hersh, farmakolog z University of Pennsylvania twierdzi, że duża grupa dentystów przepisuje kombinację opioidów, które nie tylko są niepotrzebne, ale też mniej skuteczne niż inne środki przeciwbólowe.

– Opioidy nie powinny być lekiem pierwszego wyboru. Należy po nie sięgać tylko w szczególnych sytuacjach – przestrzega prof. Elliot Hersh. Naukowiec zapewnia, że na ból zęba ibuprofen jest co najmniej równie skuteczny jak środki, które pod względem struktury i działania podobne są do morfiny. Z danych naukowca wynika, że amerykańscy dentyści przepisują aż 12 proc. opioidów o natychmiastowym uwalnianiu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulenia   ból zęba   antybiotykoterapia  

POLECAMY W SERWISACH