PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Twarde dowody: przy parodontozie przebieg COVID-19 cięższy

Autor: nieck • Źródło: en
05-02-2021, 09:53
Twarde dowody: przy parodontozie przebieg COVID-19 cięższy Opieka stomatologiczna zapobiega powikłaniom COVID-19 (fot. Archiwum/PTWP)
Kolejny naukowy dowód, że warto chodzić do dentysty - osoby zakażone SARS-CoV-2 trzy razy bardziej narażone są na ciężki przebieg COVID-19, jeśli mają chore dziąsła - pochodzi z badań prowadzonych w Katarze.

Pacjenci z parodontozą, u których zdiagnozowano COVID-19 mają 9-krotnie wyższe ryzyko śmierci niż ci bez zaawansowanej choroby przyzębia. Ponadto ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii jest dla nich 3,5-krotnie wyższe i 4,5 krotnie ryzyko konieczności korzystania z respiratora, niż dla osób ze zdrowymi dziąsłami, twierdzi dr  Faleh Tamimi, Qatar University w Katarze.

Przeprowadzono tam na szeroką skalę badanie kliniczno-kontrolne, w którym wykorzystano elektroniczną dokumentacją medyczną, w tym także dane dentystyczne (pantomogramy). 

Gdy zmierzono markery stanu zapalnego okazało się, że są na wyższym poziomie u osób przechodzących COVID-19, które mają chorobę przyzębia, co wskazuje że to większe ryzyko powikłań wiąże się z procesem zapalnym. 

- Wyniki badania wskazują że stan zapalny, toczący się w jamie ustnej, otwiera drogę koronawirusowi, który może agresywniej atakować. Zatem opieka stomatologiczna powinna być elementem rekomendacji obniżających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, podkreśla Lior Shapira, prezydent European Federation of Periodontology (EFP). 

 W badaniu wzięło  udział 568 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19 między lutym a lipcem 2020 r. Spośród tych pacjentów 40 osób miało powikłania, w wyniku których trafiły na oddział intensywnej terapii, zaistniała konieczność użycia respiratora, część z nich zmarła. Druga badana grupa - niemal tak samo liczna - składała się z 528 osób, które przechorowały COVID-19 łagodniej w domu.

Zebrano informacje na temat chorób dziąseł i innych czynników, które mogą być związane z powikłaniami COVID-19, w tym wskaźnika masy ciała (BMI), palenia tytoniu, astmy, chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia. Uzyskano również dane dotyczące poziomu substancji chemicznych we krwi związanych ze stanem zapalnym w organizmie.

W pierwszej grupie chorych na COVID-9 aż 258 pacjentów (45 proc.) miało chorobę dziąseł. Po uwzględnieniu wieku, płci, BMI, palenia tytoniu i innych schorzeń, obliczono, że ryzyko wystąpienia powikłań COVID-19 u osób z parodontozą jest 3,67 razy wyższe, ryzyko przyjęcia na OIOM wyższe 3,54  razy, konieczność użycia respiratora przytrafia się 4,57 częściej  i 8,81 razy częściej następuje zgon w porównaniu z osobami bez choroby przyzębia!

Naukowcy stwierdzili, że jeśli uda się ustalić związek przyczynowy między chorobą przyzębia a większym ryzykiem powikłań u osób z COVID-19, to leczenie dziąseł może stać się ważnym elementem terapii COVID-19 u pacjentów periodontologicznych.

Ponadto bakterie jamy ustnej u pacjentów z parodontozą mogą infekować płuca, szczególnie u osób korzystających z respiratora, powiedział dr Mariano Sanz z Complutense University w Madrycie.

- Może to przyczynić się do pogorszenia stanu pacjentów z COVID-19 i zwiększyć ryzyko zgonu.  Zatem personel szpitala powinien identyfikować pacjentów z COVID-19 z chorobą przyzębia i stosować doustne środki antyseptyczne, aby ograniczyć przenoszenie bakterii - powiedział dr Sanz. 

Tym bardziej, że związek między parodontozą a chorobami płuc -  astmą, zapaleniem płuc i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc -  jest dobrze znany.

- Badanie to podkreśla inny związek między chorobami dziąseł a zdrowiem ogólnoustrojowym i potwierdza potrzebę ciągłej, systematycznej opieki dentystycznej dla osób podatnych na choroby przyzębia oraz silnej profilaktyki periodontologicznej dla całej populacji - powiedziała prof. Nicola West, sekretarz generalny EFP.

Choroby przyzębia dotykają nawet 50 proc. wszystkich dorosłych na całym świecie. 

Więcej: Journal of Clinical Periodontology.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH