PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Trwałość licówek przebadana

Autor: nieck • Źródło: en
26-11-2020, 09:43
Trwałość licówek przebadana Porcelanowe vs kompozytowe licówki (fot. pixabay)
Pacjent, który zastanawiając się nad wyborem licówek, zwykle rozważa różnicę w cenie, a ta w zależności od materiału, może być nawet 10-krotna. Warto jednak uzmysławiać mu jak bardzo porcelana i kompozyt różnią się pod względem trwałości.

Licówki to wygodne rozwiązanie poprawiające estetykę i ochronę zębów, prawdziwa estetyczna metamorfoza w ciągu jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Wskazania do zastosowania licówek to m.in.:
- trwałe przebarwienia zębów spowodowane np  przez terapię antybiotykami tetracyklinowymi,
- fluoroza,
- wada rozwojowa szkliwa amelogenesis imperfecta 
- wiek.
- odbudowa startego lub pękniętego zęba,
- zaburzenia w morfologii zęba,
- korekta niewielkiej wady zgryzu.

Przeciwskazania do stosowania licówek:
- bruksizm,
- wada zgryzu,
- szkodliwe nawyki (np. obgryzanie paznokci),
- zła higiena jamy ustnej,
- zbyt małe i krótkie zęby (gdy ich powierzchnia jest zbyt mała, aby zapewnić właściwe umocowanie licówki),
-  braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia,
-  zęby bardzo zniszczone, z rozległymi wypełnieniami,
- niewyleczona próchnica.

Wiele badań wskazuje na niezwykłą trwałość leczenia licówkami - nawet do 91 proc przez 20 lat.

Porcelana vs kompozyt
Porcelana jest materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji licówek. Nieprzypadkiem - właśnie porcelana jest przezroczysta, przy odpowiednio małej grubości licówki, dzięki temu wyglądają bardzo naturalnie.

Ponadto cieszy się opinią niezwykle trwałego materiału, badania przeglądowe  literatury tematu z 2018 r. wskazują że licówki spełniają swoją funkcję przez 10 lat i dłużej, w większości przypadków.

Jedna z prac naukowych analizująca dane 84 pacjentów z porcelanowymi licówkami, wykazała, że ich trwałość wynosi nawet 20 lat. W tym samym badaniu, naukowcy doszli do konkluzji, że w przypadku krótszego okresu użytkowania licówki z porcelany najprawdopodobniej zostały założone na zęby źle przygotowane do takiego rozwiązania.

Kompozytowe licówki

Alternatywą dla porcelany jest kompozyt. Jednak wybór kompozytowych licówek nie gwarantuje już tak długotrwałego efektu, gdyż średnio sprawdzają się dobrze przez 5 lat lub nieco dłużej. Ponadto zakładanie kompozytowych licówek wymaga wyższych umiejętności od dentysty.


Licówki "no-prep"
Licówki porcelanowe nie wymagające przygotowania szkliwa tak intensywnego jak pod zwykłe licówki porcelanowe określane są terminem "no-prep". Ta nowa technologia to płatki porcelany gruobości zaledwie 0,2 - 0,5 mm. Są dobrą alternatywą dla klasycznych licówek, poprawiają estetykę zębów a jednocześnie pozwalają zachować maksymalnie grubą warstwę szkliwa. Skoro to mniej inwazyjny zabieg, to wymaga mniej czasu. Według jednego z producentów takiej ultracienkiej wersji licówek, są one trwałe nawet do 20 lat od założenia.  

SŁOWA KLUCZOWE
licówki   stomatologia estetyczna  

POLECAMY W SERWISACH