PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trwałe pieczenie w ustach po ekstrakcji zęba

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: Ewa Nieckuła
08-05-2022, 11:14
Trwałe pieczenie w ustach po ekstrakcji zęba Zespół pieczenia jamy ustnej - dolegliwości przez co najmniej 4 miesiące Fot. Shutterstock
62-letniej kobiecie, które cierpiała przez trzy lata na nawracający  zespół pieczenia ust pomógł naltrekson w niewielkich dawkach.
  • Zespół pieczenia jamy ustnej jest trudny do leczenia, niewiele środków rzeczywiście pomaga na związane z nim dolegliwości
  • Lekarze opisali nowy sposób leczenia bólu u starszej pacjentki, mając nadzieję, że to co jej pomogło, może być stosowane także u innych osób cierpiących z powodu zespołu pieczenia jamy ustnej
  • Naltrekson w niewielkich dawkach, lek stosowanego w terapii alkoholizmu, pomógł pacjentce z zespołem pieczenia jamy ustnej 

Pieczenie w miejscu po usuniętym zębie. Przypadek 62-letniej pacjentki

Po wyrwaniu zęba kobieta zaczęła odczuwać piekący ból w miejscu ekstrakcji. Stosowanie płukanki do ust z lidokainą nie dało efektu, więc dentysta przepisał jej klonazepam. Niestety, lek ten przynosił tylko niewielką ulgę. Oprócz klonazepamu kobieta przyjmowała omeprazol, fluoksetynę, feksofenadynę i zolpidem. Pacjentka miała zdiagnozową fibromialgię, zespół jelita drażliwego, bóle głowy, depresję i śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.

Uczucie pieczenia jamy ustnej ustąpiło na rok, ale potem powróciło...na języku. Pacjentka oceniała swoje dolegliwości (mrowienie i pieczenie) w porannych godzinach na 2, a wieczorem na 8 (w skali od 0 do10). 

Pieczenie nasilało się podczas rozmowy, w sytuacjach stresowych, w trakcie jedzenia słodkich pokarmów. Ulgę przynosiło żucie gumy i lodu, jedzenie i picie, ale i mycie zębów.

Badania krwi wykluczyły wszelkie nieprawidłowości w poziomie witamin, elektrolitów, panelu autoimmunologicznym, poziomie hormonów tarczycy i czynności nerek. Neurolog zdiagnozował zespół palenia jamy ustnej.

Na pieczenie jamy ustnej pomaga lek zmniejszający potrzebę napicia się alkoholu 

Trzy lata po wystąpieniu pierwszych objawów pieczenia pacjentka zgłosiła się z tym samym problemem do Kliniki Bólu przy University of Kentucky. Po zapoznaniu się z jej historią medyczną przeprowadzono badanie nerwu czaszkowego, ale nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.  Natomiast badanie wewnątrzustne ujawniło poważne starcie zębów.

Spoczynkowa produkcja śliny u kobiety wynosił 0,03 ml/min, a stymulowana 2,7 ​​ml/min. Co oznaczało, że pacjenta ma kserostomię, czyli schorzenie polegające na suchości jamy ustnej. 

Biorąc pod uwagę poziom produkcji śliny u kobiety, jej historię, oraz wyniki morfologii lekarze zdiagnozowali u niej zespół pieczenia jamy ustnej, zaś ograniczone funkcjonowanie  gruczołów  ślinowych podano jako potencjalną przyczynę.

Kobiecie zalecano większe spożycie płynów (6-8 szklanek wody dziennie); smarowanie jamy ustnej przed posiłkami olejem kokosowym; picie tylko napojów niegazowanych i  bez cukru; a także żucie gumy bez cukru. Zasugerowano zwiększenie dawki klonazepamu, jednak pacjentka nie zgodziła się przyjmować tego leku w większej ilości.

Po rozmowach z lekarzem pierwszego kontaktu, klinicysta w poradni bólu  przepisał pacjentce codziennie przed snem naltrekson. 

Po miesiącu przyjmowania naltreksonu (w dawce 3 mg dziennie) kobieta nie odczuwała już bólu po przebudzeniu, a wieczorem zgłosiła zmniejszenie intensywności bólu o 50 proc. Po kolejnych dwóch miesiącach stosowania tego leku dolegliwości niemal całkowicie ustąpiły. 

Niekończące się pieczenie i ból jamy ustnej

Zespół  zespół pieczenia jamy ustnej (burning mouth syndrome, BMS), to  choroba przewlekła. Osoba chora przez co najmniej 4-6 miesięcy  odczuwa ból w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Poza pieczeniem, szczypaniem, kłuciem może pojawić się też uczucie suchości oraz zaburzenia smaku. Natężenie bólu zmienia się, ale co charakterystyczne - ustępuje podczas jedzenia posiłków.

Naltrekson w  małych dawkach może być stosowany do  leczenia zespołu pieczenia jamy ustnej, długotrwałej bolesnej dolegliwości, której przyczyny (ani miejscowej ani ogólnoustrojowej) nie udaje się zidentyfikować. W przypadku opisanym przez lekarzy z  College of Dentistry, University of Kentucky, w Stanach Zjednoczonych zwiększenie produkcji śliny u pacjentki pod wpływem tego leku mogło również przyczynić się do osłabienia dolegliwości.

Praca ukazała się na łamach Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, and Oral Radiology.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ból zęba   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH