Trwałe pieczenie w ustach po ekstrakcji zęba

- Zespół pieczenia jamy ustnej jest trudny do leczenia, niewiele środków rzeczywiście pomaga na związane z nim dolegliwości
- Lekarze opisali nowy sposób leczenia bólu u starszej pacjentki, mając nadzieję, że to co jej pomogło, może być stosowane także u innych osób cierpiących z powodu zespołu pieczenia jamy ustnej
- Naltrekson w niewielkich dawkach, lek stosowanego w terapii alkoholizmu, pomógł pacjentce z zespołem pieczenia jamy ustnej
Pieczenie w miejscu po usuniętym zębie. Przypadek 62-letniej pacjentki
Po wyrwaniu zęba kobieta zaczęła odczuwać piekący ból w miejscu ekstrakcji. Stosowanie płukanki do ust z lidokainą nie dało efektu, więc dentysta przepisał jej klonazepam. Niestety, lek ten przynosił tylko niewielką ulgę. Oprócz klonazepamu kobieta przyjmowała omeprazol, fluoksetynę, feksofenadynę i zolpidem. Pacjentka miała zdiagnozową fibromialgię, zespół jelita drażliwego, bóle głowy, depresję i śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.
Uczucie pieczenia jamy ustnej ustąpiło na rok, ale potem powróciło...na języku. Pacjentka oceniała swoje dolegliwości (mrowienie i pieczenie) w porannych godzinach na 2, a wieczorem na 8 (w skali od 0 do10).
Pieczenie nasilało się podczas rozmowy, w sytuacjach stresowych, w trakcie jedzenia słodkich pokarmów. Ulgę przynosiło żucie gumy i lodu, jedzenie i picie, ale i mycie zębów.
Badania krwi wykluczyły wszelkie nieprawidłowości w poziomie witamin, elektrolitów, panelu autoimmunologicznym, poziomie hormonów tarczycy i czynności nerek. Neurolog zdiagnozował zespół palenia jamy ustnej.
Na pieczenie jamy ustnej pomaga lek zmniejszający potrzebę napicia się alkoholu
Trzy lata po wystąpieniu pierwszych objawów pieczenia pacjentka zgłosiła się z tym samym problemem do Kliniki Bólu przy University of Kentucky. Po zapoznaniu się z jej historią medyczną przeprowadzono badanie nerwu czaszkowego, ale nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Natomiast badanie wewnątrzustne ujawniło poważne starcie zębów.
Spoczynkowa produkcja śliny u kobiety wynosił 0,03 ml/min, a stymulowana 2,7 ml/min. Co oznaczało, że pacjenta ma kserostomię, czyli schorzenie polegające na suchości jamy ustnej.
Biorąc pod uwagę poziom produkcji śliny u kobiety, jej historię, oraz wyniki morfologii lekarze zdiagnozowali u niej zespół pieczenia jamy ustnej, zaś ograniczone funkcjonowanie gruczołów ślinowych podano jako potencjalną przyczynę.
Kobiecie zalecano większe spożycie płynów (6-8 szklanek wody dziennie); smarowanie jamy ustnej przed posiłkami olejem kokosowym; picie tylko napojów niegazowanych i bez cukru; a także żucie gumy bez cukru. Zasugerowano zwiększenie dawki klonazepamu, jednak pacjentka nie zgodziła się przyjmować tego leku w większej ilości.
Po rozmowach z lekarzem pierwszego kontaktu, klinicysta w poradni bólu przepisał pacjentce codziennie przed snem naltrekson.
Po miesiącu przyjmowania naltreksonu (w dawce 3 mg dziennie) kobieta nie odczuwała już bólu po przebudzeniu, a wieczorem zgłosiła zmniejszenie intensywności bólu o 50 proc. Po kolejnych dwóch miesiącach stosowania tego leku dolegliwości niemal całkowicie ustąpiły.
Niekończące się pieczenie i ból jamy ustnej
Zespół zespół pieczenia jamy ustnej (burning mouth syndrome, BMS), to choroba przewlekła. Osoba chora przez co najmniej 4-6 miesięcy odczuwa ból w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Poza pieczeniem, szczypaniem, kłuciem może pojawić się też uczucie suchości oraz zaburzenia smaku. Natężenie bólu zmienia się, ale co charakterystyczne - ustępuje podczas jedzenia posiłków.
Naltrekson w małych dawkach może być stosowany do leczenia zespołu pieczenia jamy ustnej, długotrwałej bolesnej dolegliwości, której przyczyny (ani miejscowej ani ogólnoustrojowej) nie udaje się zidentyfikować. W przypadku opisanym przez lekarzy z College of Dentistry, University of Kentucky, w Stanach Zjednoczonych zwiększenie produkcji śliny u pacjentki pod wpływem tego leku mogło również przyczynić się do osłabienia dolegliwości.
Praca ukazała się na łamach Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, and Oral Radiology.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Niegojąca się rana dziąsła pod wpływem leku. Niemożliwe wszczepienie implantu
techDENT» Dentysta na NFZ nie chciał przyjąć pacjenta. RPP: grożą za to wysokie kary
lexDENT» Jak myje zęby mężczyzna, a jak kobieta. Badania naukowe
lifeDENT» Rozedma śródpiersia po usunięciu zęba. Pacjentka z dusznościami trafiła do szpitala
techDENT
-
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Podwyżki najniższych wynagrodzeń od lipca 2022. Projekt jest już w Sejmie
bizDENT -
700 tys. zł wypłacono za NOP-y. Najwyższa Jednorazowa kwota: 87 tys. zł
newsDENT -
Lekarka zapłaci składki na ZUS. Była wspólniczką w spółce
lexDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Rozedma śródpiersia po ekstrakcji zęba. Pacjentka z dusznościami trafiła do szpitala
techDENT -
Niegojąca się rana dziąsła pod wpływem leku. Niemożliwe wszczepienie implantu
techDENT -
Nowe wyceny procedur stomatologicznych skierowane do NFZ. Są konkrety
bizDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Preferencyjna składka ZUS dla lekarza i lekarza dentysty. Ważny wyrok Sądu Okręgowego
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT -
Halitoza. Skąd się bierze przykry zapach z ust i jak z nim walczyć?
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie