PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tramadol w walce z bólem po ekstrakcji ósemek

en
07-10-2020, 09:26
Tramadol w walce z bólem po ekstrakcji ósemek Badania skuteczności różnych sposobów walki z bólem po ekstrakcji (fot. pixabay)
Sprawdzono skuteczność tramadolu w eliminowaniu bólu po usunięciu trzecich zębów zatrzymanych. Okazuje że dobrze łagodzi ból, a przy tym nie daje skutków ubocznych właściwych dla innych środków przeciwbólowych.

Autorzy pracy przeprowadzili badanie na grupie 60 pacjentów, u których przeprowadzono ekstrakcję trzecich zębów zatrzymanych w mieście Mangalore, w Indiach. W sposób przypadkowy pacjenci zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup (po 30 osób w każdej), przy czym ani pacjenci ani ich dentyści nie byli tego świadomi.
Grupa 1 otrzymywała 1 mg/kg tramadolu rozpuszczonego w 1 mL roztworu soli zaś grupa 2 otrzymała sam roztwór soli natychmiast po zabiegu ekstrakcji. Zabieg przeprowadzono u wszystkich w godzinach porannych.

Środki podawano metodą iniekcji wykonanej bardzo powoli do śluzówki wokół miejsca ekstrakcji. Wszyscy pacjenci otrzymali także 1 dawkę  50-mg diklofenaku wraz z receptą na dodatkowe tabletki tego leku, w razie gdyby ból nasilał się.

Pacjenci byli proszeni o ocenę bólu wg skali 0-10 po 0,5, 1, 2, 4, 6, 12, 24, i 48 godzinach po zabiegu.

Badacze stwierdzili, że ból nasilał się do 6 godzin po ekstrakcji, średni czas po którym pacjenci (po zastrzyku z tramadolu) przyjmowali dodatkową tabletkę diklofenaku wynosił 3,23 h po zabiegu, zaś pacjenci z grupy 2 próbowali zmniejszyć dolegliwości bólowe już po 1,97 h po zabiegu.

Ponadto w grupie 1 przyjęto mniej tabletek dodatkowego leku przeciwbólowego (6,67 v. 8,23) niż w grupie 2. W ocenie pacjentów z grupy 1 najsilniejszy ból wystąpił w 4 h po ekstrakcji (w skali 2,4), w ocenie pacjentów z grupy 2 po 2 h od zabiegu (w skali 4,9).

- Nasze badanie wykazało, że korzyści z podśluzówkowej iniekcji tramadolem są znaczne w kontroli bólu po zabiegu ekstrakcji zębów trzecich zatrzymanych, podkreślają badacze.

Więcej: teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ósemki   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH