• Torbiele zębowe mogą się rozwinąć w szczęce lub żuchwie nad niewyrżniętym zębem. Bardzo rzadko występują przed 10 rokiem życia
  • Torbiele zębowe powiększając się, osłabiają otaczającą kość i przesuwają sąsiednie zęby
  • Nieusunięta wcześnie torbiel może doprowadzić nawet do złamania żuchwy i poważnych komplikacji periodontologicznych
  • Po raz pierwszy zdiagnozowano i usunięto torbiel u dziecka mającego zaledwie pół roku. Operacja odbyła się w jednej z nowojorskich klinik

Torbiel zębopochodna. Rozwija się bez objawów

Torbiel zębopochodna na ogół nie daje żadnych objawów, nawet przez długi czas. Najczęściej rozwija się w okolicy  zatrzymanego (niewyrżniętego) zęba. Pacjent zaczyna odczuwać ból,  gdy rozwinie się stan zapalny a torbiel osiągnie duże rozmiary. Wtedy poza bólem pojawia się także:  

  • rozchwianie zębów,
  • przemieszczenie zębów,
  • asymetria twarzy,
  • rozdęcie, uwypuklenie kości lub dziąsła.

 Torbiel na drodze wyżynających się zębów

Torbiel zębopochodna jest jamą wyścieloną nabłonkiem. Rozwija się wokół  korony niewyrżniętego zęba. Na zdjęciu RTG  widać ją  jako dobrze odgraniczone rozjaśnienie w okolicy korony. Torbiel nie tylko może hamować wyrzynanie się związanego z nią zęba (zazwyczaj dotyczy to trzecich zębów trzonowych żuchwy), ale również przyczyniać się do nietypowego ułożenia zęba w szczęce lub żuchwie.

Niestety konsekwencji jest więcej - powiększająca się torbiel zębopochodna powoduje resorpcję kości,  a jeśli osiągnie duże rozmiary może nawet stać się przyczyną  złamania żuchwy. Ponadto im większy rozmiar torbieli, tym większe ryzyko uszkodzeń neurologicznych, do których może dojść w trakcie wykonywania zabiegu usuwania torbieli. 

Duże torbiele mogą mieć wpływ na powstawanie ubytków kostnych na powierzchni korzeni sąsiednich zębów, a tym samym powodują poważne powikłania  periodontologiczne.

Niemowlak z guzem na dziąśle

6-miesięczny chłopiec z rozszczepem wargi o nieznacznym nasileniu (nie wymagającym interwencji chirurgicznej), został przyjęty na oddział patologii jamy ustnej jednej z klinik w Nowym Jorku z powodu guza na dziąśle. 

Na zdjęciu RTG torbiel miała 2 cm i zalegała na dolnym lewym wyrostku zębodołowym w okolicy niewyrżniętych dwóch dolnych lewych trzonowców. Guz na dziąśle rozciągał się od części językowej żuchwy  do przedsionka policzkowego. Dziecko nie okazywało oznak bólu, wg opisu przypadku zamieszczonego w International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Ponieważ chłopiec miał niedobór czynnika X , lekarze zlecili jeszcze rezonans magnetyczny. To badanie ujawniło torbielowatą zmianę całkowicie otoczoną kością i otaczającą stały zawiązek pierwszego zęba trzonowego.

Im wcześniej torbiel usunięta, tym mniej powikłań

Wykonano biopsję w znieczuleniu ogólnym i wykonano badanie histopatologiczne. Tkanka torbieli wykazywała stan zapalny  połączony ze stanem zapalnym włóknistej tkanki łącznej, chłopiec miał przejść zabieg usunięcia torbieli, ale nie zgłosił się na wizytę po odbiór wyników biopsji.

Został przywieziony na ostry dyżur w 9 miesięcy później z ostrym obrzękiem lewej strony twarzy i krwawieniem wewnątrz jamy ustnej. Ponowna tomografia komputerowa wykazała, że ​​torbiel znacznie urosła.

Chłopiec przeszedł operację, torbiel została wyłuszczona wraz z zawiązkiem zęba trzonowego stałego, usunięty został także sąsiedni ząb mleczny.  Na szczęście nerw zębodołowy  pod torbielą był nienaruszony. Wyniki laboratoryjne usuniętej zmiany były podobne do tych otrzymanych z próbki biopsji, poza tym że stwierdzono jeszcze bardziej zaawansowany stan zapalny.

 Dr Monika Patel, chirurg stomatologiczny z Northwell Health Long Island Jewish Medical Center w Nowym Jorku, opisująca ten przypadek, podkreśla, że przy operacji usuwania torbieli zębopochodnej jest bardzo ważne, by została dokładnie usunięta wyściółka torbieli, którą potem trzeba poddać badaniu histopatologicznemu. Torbiele zębopochodne mogą rozwinąć się  w szkliwiaka i raka płaskonabłonkowego , ostrzega dr Patel.

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, pierwszy pantomogram u dziecka należy wykonać  po wyrżnięciu się pierwszych zębów stałych. Może to zapobiec zbyt późnej diagnozie patologii, na przykład torbieli zębopochodnych, zanim u dziecka nie wystąpią objawy, takie jak obrzęk,  podkreśla dr Patel. 

źródło: Int J Oral Maxillofac Surg.