PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

To już pół wieku implantów

Autor: miro • Źródło: ms
24-10-2019, 13:27
To już pół wieku implantów Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz
Pierwsze implanty wprowadzono już ponad pół wieku temu. Wszystko jednak zaczęło się znacznie wcześniej i to od królików… To właśnie na tych zwierzętach przeprowadzono pierwsze próby wstawiania elementów wykonanych z tytanu.

Okazało się, że materiał ten ma świetne właściwości pozwalające na integrację z naturalnym kośćcem. W 1965 roku szwedzki profesor Per-Ingvara Branemark przeprowadził pierwszy udany wszczep implantu człowiekowi. Od tego czasu implantologia przeszła prawdziwą rewolucję! Dziś skuteczność przyjęcia implantów zębowych to prawie 100 proc., dlatego metoda ta stała się tak popularna przy uzupełnianiu braków w uzębieniu.

Tytanowe czy cyrkonowe?
Producentów implantów na rynku stomatologicznym jest wielu. Implanty umożliwiają wstawienie pojedynczego zęba lub uzupełnienie większej liczby ubytków. Można wyróżnić ich dwa rodzaje – tytanowe oraz cyrkonowe.

Procedura wszczepiania w obydwu przypadkach jest bardzo podobna i polega na umocowaniu śruby w kości szczęki, a następnie odtworzeniu korony zęba. Najbardziej popularne są implanty wykonane z tytanu. Wykazują one bardzo dobre właściwości adaptacyjne i szybko zrastają się z kością, a poza tym są niezwykle trwałe i odporne. – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.

Alternatywą dla implantów tytanowych są znacznie krócej obecne na rynku implanty cyrkonowe, nazywane również ceramicznymi. Właściwości obu wszczepów są porównywalne pod względem trwałości i wytrzymałości na ścieranie – dodaje stomatolog. Większość specjalistów twierdzi jednak, że zaletą implantów tytanowych jest ich lepsza stabilność i to, że historia ich stosowania jest znacznie dłuższa, co przekłada się na większe doświadczenie we wszczepianiu tego rodzaju implantów.

Odporność gwarantowana
Stomatolodzy podkreślają zgodnie, że implanty są zdecydowanie bardziej odporne i lepiej spełniają swoją funkcję niż na przykład most protetyczny. Po pierwsze dlatego, że implant działa jak naturalny ząb, a po drugie – przy jego wstawianiu nie ma konieczności dostosowania pozostałych zdrowych zębów poprzez ich szlifowanie lub profilowanie, co jest standardową procedurą przy moście protetycznym. Czołowi producenci implantów stomatologicznych udzielają gwarancji na swoje produkty.

Podejmując zatem decyzję o odbudowie za pomocą implantów, w gabinecie stomatologicznym należy uzyskać informację na temat długości gwarancji, zakresu oraz zasad gwarancyjnych. Warto dodać, że w zależności od wybranego gabinetu pacjent może otrzymać gwarancję np. na 5 czy 10 lat, a w renomowanych klinikach może to być nawet gwarancja wieczysta.

Procedura implantacyjna
Pierwszym etapem procedury implantacyjnej jest wywiad. – Wywiad pozwala lekarzowi na dobór optymalnego dla pacjenta rozwiązania w oparciu o jego stan zdrowia, ewentualne alergie oraz preferencje estetyczne. Tak, jak w przypadku każdej procedury medycznej jest to niezwykle ważny aspekt, choć współcześnie zabiegi polegające na wszczepianiu implantów są prawie w stu procentach bezpieczne – podkreśla Markiewicz-Piotrowska.  

SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   Romana Markiewicz  

POLECAMY W SERWISACH