PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Testy śliny w kierunku koronawirusa

Autor: nieck • Źródło: en
10-12-2020, 10:47
Testy śliny w kierunku koronawirusa Laboratorium prowadzące testy w kierunku SARS-CoV-2 (fot. pixabay)
Badaczka śliny opracowuje nowy test w kierunku koronawirusa, mając nadzieję, że stanie się on powszechnie dostępny, przywracając normalność codziennego życia i funkcjonowanie gospodarki na ile to możliwe.

Badaczka śliny i stomatolog dr Débora Heller, rozpoczęła swój nowy projekt badawczy w lutym br., gdy pandemia COVID-19 zaczęła przybierać na sile.

Dr  Heller z Universidade Cruzeiro do Sul w Brazylii wychodzi z założenia, że t​est śliny w kierunku COVID-19 byłby lepszy niż wymaz z jamy nosowo-gardłowej z kilku powodów. Przede wszystkim ta metoda jest bezpieczniejsza, ponieważ każdy mógłby je wykonać w dowolnym miejscu bez nadzoru pracownika służby zdrowia. Ponadto taki test łatwiej przeprowadzić i jest przyjemniejszy dla pacjenta niż pobranie wymazu z nosa.

Badaczka zaczęła prowadzić badania mające na celu opracowanie testu ze śliny w kierunku SARS-CoV-2. Obecnie wraz ze swoimi studentami zbiera próbki śliny od pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. 

Z badań literaturowych wynika, że do tej pory powstało 28 prac, które sprawdzały obecność  materiału genetycznego SARS-CoV-2 w ślinie, kilka z nich potwierdziło, że u pacjentów z COVID-19 można w wiarygodny sposób stwierdzić obecność wirusa. - Prowadząc nasze badania, otrzymujemy podobne wyniki jak koledzy w innych miejscach na świecie. Obecnie zaczynamy pracować nad wykrywaniem przeciwciał w ślinie, zadeklarowała dr Heller.

Potwierdzenie obecności wirusa w ślinie oznacza, że diagnostyka w kierunku zakażenia.  koronawirusem może stać się o wiele prostsza. Do pobrania próbki wystarczy, że badany napluje do sterylnej probówki.

- Taka metoda testów da możliwość przebadania się osobom mieszkającym w odległych miejscach, które nie mogą szybko dotrzeć do szpitala lub miejsca, w którym pracownicy służby zdrowia prowadzą testy, podkreśla dr Heller.

Więcej: Dentistrytoday.com 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ślina   badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH