Diagnostyka, której elementem jest także test śliny, pomaga świadczyć usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie, zaś samym pacjentom pozwala być bardziej świadomymi czynników ryzyka chorób jamy ustnej.

Identyfikacja bakterii
Obecnie istnieje na rynku wiele testów identyfikujących bakterie, ten najbardziej rozpowszechniony MyPerioPath pozwala na precyzyjne określenie 11 gatunków bakterii mających największy udział w destrukcji tkanek dziąseł. Równocześnie z wyników testu można wywnioskować, które antybiotyki mogą być najskuteczniejsze w zahamowaniu infekcji. Pacjenci, którzy mimo częstych wizyt u lekarza i utrzymywania dobrej higieny jamy ustnej, nadal mają objawy kliniczne choroby periodontologicznej - znacznie zyskują po terapii w ten sposób dobranymi lekami. Ponadto monitoring stanu jamy ustnej z wykorzystaniem MyPerioPath pozwala utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji.

Predyspozycje genetyczne
Poza profilem bakteryjnym można także ustalić genetyczne predyspozycje pacjenta do rozwijania stanu zapalnego. Takie informacje pozwalają ujawnić jedną z przyczyn niezadowalających wyników leczenia.

O ile predyspozycji genetycznych nie można zmienić, to wiedza na temat reakcji układu odpornościowego pozwala lepiej kontrolować paradontozę - ustalać częściej wizyty i zmieniać terapie stosowane przez periodontologa. Jest to także ważna informacja dla lekarza internisty, ponieważ paradontoza zwiększa ryzyko  wystąpienia wielu chorób systemowych.

Ocena ryzyka próchnicy
To także test identyfikujący bakterie próchnicowe. Posiadając narzędzie, za pomocą którego można miarodajnie ustalić ilość i typ patogenów w jamie ustnej, lekarz ma szansę lepiej dostosować leczenie i zmotywować pacjenta do trwałej zmiany prozdrowotnych zachowań. Co więcej, ten sam test mierzy skuteczność tych zmian w dbaniu o jamę ustną. Zachęca do fluoryzacji, by wzmocnić proces remineralizacji szkliwa, ale też do wprowadzenia do diety ksylitolu, który spowalnia metabolizm bakterii.

Badanie w kierunku raka jamy ustnej
Badając ślinę można także stwierdzić obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za raka jamy ustnej. Nowotwór odkryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 93 proc. przypadków.

Więcej: dentistryiq.com