PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Testy na koronawirusa w gabinecie stomatologicznym

Autor: nieck • Źródło: kan
15-10-2020, 08:17
Testy na koronawirusa w gabinecie stomatologicznym Jak na strach przed zakażeniem wpływa regularne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 (fot. pixabay)
Toczą się badania, które sprawdzają, na ile szybkie testy w kierunku SARS-CoV-2 poprzedzające wizytę pacjenta w gabinecie stomatologicznym poprawiają bezpieczeństwo i dobre samopoczucie personelu medycznego i samych pacjentów.

- Zakładamy że ludzie będą się czuli bezpieczniej jeśli pacjenci i pracownicy gabinetów stomatologicznych będą regularnie przechodzili testy, nie mamy jednak co do tego pewności - mówi dr  Cecile A. Feldman, z Rutgers School of Dental Medicine, pomysłodawczyni projektu.

Pilotowe badanie otrzymało grant wysokości 200 tys. dolarów i ma sprawdzić jaki jest wpływ prowadzenia testów  bezpośrednio poprzedzających wizytę u dentysty na samopoczucie i funkcjonowanie ludzi w dobie pandemii. Przez miesiąc wybrani losowo pacjenci będą poddawani dwóm rodzajom testów - wymazu z nosa (wynik po 15 min) oraz badania śliny (na ten wynik po przesłaniu próbki do laboratorium trzeba czekać 48 godz, ma być przesyłany mailem przed wizytą).

Pracownicy gabinetów - dentyści, higienistki stomatologiczne, asystentki oraz osoby obsługujące rejestrację będą przechodziły testy co dwa tygodnie. Po upływie miesiąca obie grupy - i pracowników medycznych i pacjentów - wypełnią kwestionariusz sprawdzający czy poziom ich wątpliwości i obaw związanych z leczeniem stomatologicznym w trakcie pandemii się zmniejszył.

Więcej: Dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   gabinet stomatologiczny   badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH