PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Termometr do pomiaru temperatury dziąseł

Autor: nieck • Źródło: en
28-07-2021, 09:16
Termometr do pomiaru temperatury dziąseł Nowe narzędzie ma połmagać w diagnostyce chorób dziąseł (fot. Shutterstock)
Amerykanie opracowali urządzenie wspomagające w diagnostyce chorób przyzębia -  termometr do mierzenia temperatury dziąseł.
  • W chorobach przyzębia temperatura dziąseł wzrasta, co jest skutkiem reakcji układu odpornościowego.
  • Powstało urządzenie do mierzenia temperatury w kieszonkach zębowych.
  • Testy skuteczności wykrywania różnic ciepłoty zakończono pomyślnie.

Naukowcy z Science & Research Institute ADA oraz National Institute of Standards and Technology w Stanach Zjednoczonych opracowali prototypowe urządzenie, które mierzy zmiany temperatury dziąseł. 

Nowe narzędzie dla periodontologa

Urządzenie ma ok 10 cm długości. Zawiera czujnik oraz system Bluetooth, który może mierzyć temperaturę i przesyłać dane  do komputera w ciągu jednej sekundy. Urządzenie może być przydatne do diagnozowania chorób przyzębia.

- W wyniku stanu zapalnego temperatura dziąseł jest podwyższona przez zwiększony przepływ krwi i reakcję metaboliczną będącą odpowiedzią układu immunologicznego. To oznacza, że ​​pomiar temperatury w kieszonce zębowej może być prostym i użytecznym wskaźnikiem do wykrywania aktywnej choroby przyzębia – podsumowują swoje dokonanie badacze.

Zespół umieścił maleńki czujnik temperatury w sondzie periodontologicznej. Urządzenie posiada również akumulator i system komunikacji Bluetooth, który przesyła i rejestruje dane w czasie rzeczywistym.

Badacze przetestowali możliwości urządzenia w zakresie wykrywania podwyższonej temperatury. Przeprowadzili również dodatkowe testy w wodzie destylowanej, soli fizjologicznej buforowanej fosforanami i w sztucznej ślinie.

Testy wypadły pomyślnie i jak podsumowali twórcy urządzenia: nasze czujniki temperatury nadają się do dokładnego monitorowania temperatury w  środowisku  jamy  ustnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby dziąseł   paradontoza   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH