Terapia skojarzona in vitro przeciwko COVID-19

Remdesivir to jedyny jak dotąd zatwierdzony lek przeciwko chorobie COVID-19. Blokuje działanie enzymu wytwarzającego wirusowe RNA i zapobiega namnażaniu się wirusa. Jego podawanie poprawia stan pacjenta, ale nie zmniejsza umieralności, a zbyt duże dawki mogą powodować uszkodzenie wątroby i płuc.
Kandydat na lek - ludzki rekombinowany rozpuszczalny ACE2 (hrsACE2) - jest genetycznie zmodyfikowanym wariantem białka błony komórkowej - enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), którego używa koronawirus, aby dostać się do naszych komórek. Wcześniejsze badania laboratoryjne wykazały, że hrsACE2 wabi koronawirusa do przyłączenia się do kopii enzymu hrsACE2 zamiast do rzeczywistych komórek, zmniejszając w ten sposób obciążenie komórek wirusem.
Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet przetestowali połączenie remdesiviru z hrsACE2 w hodowlach małpich komórek (Vero E6), a także wyhodowanych z ludzkich komórek macierzystych trójwymiarowych replikach nerek.
Połączenie tych dwóch substancji pozwoliło osiągnąć podwójny efekt: zmniejszone obciążenie wirusem i ograniczenie jego namnażania. Ponadto efekt ten wystąpił przy porównywalnie niskich dawkach każdej z substancji, co obniżyło ich toksyczność i uczyniło je bezpieczniejszymi w użyciu.
- Celując jednocześnie w różne aspekty cyklu wirusowego, możemy być w stanie zwiększyć skuteczność leczenia, jednocześnie zmniejszając ryzyko potencjalnych skutków ubocznych - mówi autor publikacji Ali Mirazimi, adiunkt w Zakładzie Medycyny Laboratoryjnej Karolinska Institutet. - Terapia skojarzona jest modelem, który był z powodzeniem stosowany w leczeniu HIV. Do tej pory testowaliśmy naszą terapię skojarzoną tylko w hodowlach komórkowych i tkankach modyfikowanych, ale mamy nadzieję, że może ona utorować drogę do badań klinicznych.
HrsACE2 jest obecnie oceniany w kontrolowanym placebo badaniu II fazy z podwójnie ślepą próbą, z udziałem 200 osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Niektórzy autorzy publikacji wskazali, że są udziałowcami bądź pracownikami firmy Aperion Biologics, która opracowuje lek hrsACE2 APN01, co może rodzić potencjalny konflikt interesów.
Autor: Paweł Wernicki


-
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT -
University Ranking by Academic Performance: WUM wiodący w Polsce
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie