
- Badano preferencje dorosłych pacjentów i dzieci przechodzących leczenie wad zgryzy wobec telestomatologii
- Pacjenci ortodontyczni wolą wizyty w rzeczywistym gabinecie dentysty niż telekonsultacje
- Preferencje dorosłych dotyczące kontaktu twarzą w twarz z lekarzem podczas kontroli postępów leczenia, były nawet wyższe niż preferencje dzieci
Telestomatologia. Coraz częściej wykorzystywana
Telewizyty i telekonsultacje stają się coraz powszechniejsze także w stomatologii, jednak nie do końca zostały poznane preferencje pacjentów w tej kwestii.
Przeprowadzono badanie, którego celem była ocena w jaki sposób pacjenci przechodzący leczenie wady zgryzu postrzegają wirtualne kontrole u ortodonty. O wynikach informuje American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.
- Większość respondentów swobodnie komunikowała się z ortodontą podczas telewizyty, ale czuła się niekomfortowo, gdy dochodziło do z wirtualnego sprawdzania rzeczywistych postępów leczenia, podkreśla prowadzący badanie dr Jackson Griffeth z Virginia Commonwealth University.
Według autorów badania, próba badawcza odzwierciedla typową grupę pacjentów prywatnych praktyk ortodontycznych pod względem stosunku liczby osób dorosłych i dzieci oraz zastosowanych metod leczenia.
W badaniu wzięło udział ośmiu ortodontów oraz 388 pacjentów. Praktyki dentystyczne funkcjonowały w miejscowościach mających od 50 do 850 tys. mieszkańców. Lekarze dentyści uczestniczący w badaniu przesyłali elektroniczną ankietę do swoich pacjentów.
Wygoda nie jest priorytetem. Telestomatologia w ocenie niżej niż wizyta w realu
Wyniki badań wskazują na wyraźną preferencję interakcji twarzą w twarz zarówno ze strony dorosłych pacjentów, jak i rodziców dzieci przechodzących korektę wady zgryzu.
Jedną z największych zalet telemedycyny jest wygoda pacjenta. Mimo to aż 85 proc. rodziców stwierdziło, że leczenie ich dziecka udaje im się bezkolizyjnie dopasować do innych zajęć i obowiązków jakie mają w planie. Naukowcy zakładają, że ze względu na planowy charakter leczenia ortodontycznego, większość pacjentów może czekać na leczenie, do czasu aż pojawi się luka w innych obowiązkach.
Aparaty Clear Aligner. Kontrola leczenia na telewizycie. Pacjenci lepiej oceniają telestomatologię
Wyniki badań wskazują również na większe zainteresowanie telestomatologią wśród pacjentów noszących aparat Clear Aligner. Ale i w ich przypadku prawie 80 proc. osób z przezroczystymi aparatami ortodontycznymi nadal preferuje bezpośrednią rozmowę z lekarzem ortodontą.
Większość, o ile nie wszyscy uczestnicy badania bardzo ceniła wygodę, jaką daje telewizyta u ortodonty, jednak większe znaczenie miały dla nich inne wartości takie jak jakość opieki, komfort psychiczny, kontakt z lekarzem ortodontą – piszą autorzy badania.
Wnioski płynące z badania :
- pacjenci cenią regularne kontakty z lekarzem ortodontą,
- pacjenci nie postrzegają leczenia ortodontycznego jako uciążliwego,
- telestomatologię traktują jako uzupełnienie komunikacji, nie powinna ona zastępować komunikację twarzą w twarz z lekarzem
- pacjenci nie uznają konsultacji online za równoprawne z wizytą w gabinecie stomatologicznym podczas kontroli postępów leczenia, czy wizyt w nagłych wypadkach.
Komentarze