•  Lekarz dentysta doskonale wie, kiedy pacjent mija się z prawdą,  zapewniając o starannym szczotkowaniu zębów
  • Lepiej poinformować o swoich obawach przed leczeniem, niż mówić, że się nie znosi leczenia u dentysty
  • Odmowa przyjęcia określonej pozycji podczas zabiegu stomatologicznego naraża dentystę na ból kręgosłupa

Lista najgorszych zachowań pacjentów w gabinecie stomatologa 

Nienawidzę dentysty

Trudno to zrozumieć, ale bardzo wielu pacjentów bezrefleksyjnie i do bólu szczerze przyznaje, że wizyt u dentysty nie znosi. Nie ma obowiązku informowania o tym  lekarza, nawet jeśli przeglądy i leczenie stomatologiczne nie są najbardziej ulubionymi czynnościmi.  Lepiej dać do zrozumienia, że wizyta jest powodem zdenerwowania, lęku i dyskomfortu. To zupełnie wystarczy.  

Ukrywanie historii medycznej

Lekarz dentysta musi zrozumieć, co dzieje się w całym ciele, ponieważ ma to związek ze zdrowiem zębów i dziąseł. Bywa, że pacjent odmawia wypełnienia formularza historii medycznej lub po prostu w każdej rubryce zaznacza „bez zmian”. Później, w trakcie wizyty, przyznaje się, że  kilka tygodni temu miał na przykład  udar. Nieudzielenie informacji o przyjmowanych lekach, nie tylko jest   źle odebrane przez lekarza, ale może być groźne dla zdrowia, gdy dojdzie do powikłań, na przykład wskutek interakcji ze środkami podanymi podczas wizyty, lub przepisanymi przez dentystę.

Drobne kłamstwa

Lekarz dentysta doskonale wie, kiedy pacjent mija się z prawdą, mimo jego zapewnień o starannym szczotkowaniu zębów przez co najmniej dwie minuty dwukrotnie w ciągu dnia, poprzedzonym nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Lepiej otwarcie przyznać, że do jakiegoś zalecenia nie udaje nam się  zastosować. Być może stomatolog będzie w stanie polecić innego typu rozwiązanie, które łatwiej będzie można wdrożyć, i które pozytywnie wpłynie na zdrowie jamy ustnej.

Nie będę leżeć. Nie będę otwierać szeroko ust 

Dla każdego, kto obawia się leczenia stomatologicznego pozycja leżąca nasila lęk. Tyle że jest to najlepsze ułożenie pacjenta, z punktu widzenia lekarza dentysty. Bo tylko wtedy może oszczędzać podczas pracy swój kręgosłup. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że zmiany zwyrodnieniowe i dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego  to przykre skutki wykonywania zawodu stomatologa, czyli długiej pracy w jednej pozycji.   Podobnym obciążeniem jest wykonywanie zabiegu u pacjenta, który nie otwiera ust wystarczająco szeroko.

Telefon ma pierwszeństwo. Przed leczeniem

Zdarzają się pacjenci, którzy nawet podczas leczenia zębów trzymają pod ręką telefon komórkowy. Gdy ten zadzwoni proszą o przerwanie zabiegu. O ile nie jest to prawdziwie awaryjna sytuacja można, a wręcz należy wyciszyć  telefon na czas wizyty u dentysty.  Leczenie powinno być ważniejsze.