• Dlaczego cześć lecznic stomatologicznych, niezależnie od rozmiaru, jest rozczarowana efektem wprowadzenia urządzeń cyfrowych?
  • Dlaczego skaner wewnątrzustny pokrywa kurz?
  • Czy warto kruszyć kopię o skrócenie procedury raptem o 2 minuty?  

Korzyści z przeprowadzenia procesu cyfryzacji gabinetów stomatologicznych to m.in.: indywidualizacja procesu leczenia, znacząca poprawa bezpieczeństwa i dużo lepsze wykorzystanie czasu pracy, przy większej efektywności materiałowej. Wszystkie te elementy mogą przełożyć się na istotne oszczędności kosztów prowadzenia kliniki, a równocześnie zwiększenie liczby prowadzonych pacjentów, czy poprawę komfortu pracy zespołu medycznego.

Dlaczego nie zawsze cyfryzacja oznacza sukces

   - Coraz więcej lecznic, niezależnie od rozmiaru, decyduje się na wprowadzenie urządzeń cyfrowych i… rozczarowuje się, bo „nie widzi efektu”. Problem w tym, że aby urządzenia cyfrowe spełniły pokładane w nich nadzieje, konieczne jest przebudowanie wszystkich czynności w gabinecie tak, aby praca maszyny była w ich centrum. Urządzenie musi pracować, żeby zarabiać – teoretycznie sprawa oczywista dla każdego, ale często trudna do zrealizowania w praktyce - wskazuje Grzegorz Romek, specjalista ds. rynku Med Tech, współzałożyciel RS-Team.

- Od lat pomagamy lekarzom w transformacji cyfrowej i z doświadczenia możemy powiedzieć, że sukces jest łatwiejszy do osiągnięcia, gdy drogę do digitalizacji podzielimy na mniejsze odcinki - dodaje Grzegorz Romek.

Wiele klinik, które rozważają rozpoczęcie procesu modernizacji kuszone sukcesami innych gabinetów, które wyznaczają nowe standardy opieki. Znane są jednak przykłady placówek, w których np. skaner wewnątrzustny pokryty jest kurzem, ponieważ albo pracownicy nie chcą z niego korzystać, albo jego obsługa, w wyniku nieudanej integracji, jest tak czasochłonna, że nie opłaca się go stosować.

Pytamy ekspertów jak mądrze wprowadzić cyfrowe rozwiązania w zależności od wielkości lecznicy, określonej na podstawie liczby unitów.

Cyfryzacja w gabinecie z 1-3 unitami

W przypadku kameralnych, często rodzinnych gabinetów, cyfryzacja jest stosunkowo najprostsza i najmniej wymagająca. Opiera się ona na wprowadzeniu do gabinetów zabiegowych skanerów wewnątrzustnych. Urządzenie to pozwala na wykonanie precyzyjnego skanu 3D jamy ustnej i stanowi fundament każdej cyfrowej kliniki. Skanery skracają bowiem nie tylko czas spędzany przez pacjenta na fotelu, ale i pozwalają na uzyskanie realnych oszczędności – zbędne staje się m.in. zamawianie materiałów stosowanych do wycisków, które skaner całkowicie „ruguje”. Równocześnie maszyna umożliwia efektywniejszą współpracę z laboratorium protetycznym obsługującym gabinet i pozwala na zmniejszenie czasu, wymaganego do koordynowania kooperacji po stronie lekarza.

Na potrzeby tego typu kliniki idealnie sprawdzą się modele skanerów, których zasadę działania można określić jako „skanuj i wyślij”. Charakteryzują się one prostą i przejrzystą obsługą i zapewniają kluczowe funkcjonalności w stosunkowo niskiej cenie. Dzięki nim można w ok. dwie minuty pozyskać cyfrowy wycisk górnego i dolnego łuku zębowego, bez konieczności przygotowania i użycia masy wyciskowej, ryzyka rewizyt z powodu ewentualnego błędów. Cyfrowy wymiar zapewnia nieporównywalnie większą precyzję rejestracji zgryzu. Stanowi to znaczne usprawnienie codziennej pracy oraz poprawia komfort leczenia pacjentów.

Dlaczego proces cyfryzacji się opłaca?

W omawianym przypadku głównym wyznacznikiem opłacalności będzie liczba wykonywanych wycisków przez lekarza dentystę, które można zastąpić pracą skanera wewnątrzustnego - tłumaczy Grzegorz Romek.

- Na stronach producentów można znaleźć kalkulatory zwrotu z inwestycji, które pomogą wyliczyć czas zwrotu w konkretnym wypadku. Przeciętnie jest to około 8 miesięcy dla podstawowych modeli skanerów. Warto też pamiętać o niewymiernym aspekcie pracy ze skanerem – większym komforcie i bezpieczeństwie pacjenta. Te elementy są po prostu bezcenne – dodaje Grzegorz Romek.

Dodatkową zaletą korzystania ze skanera jest… spokój. Cyfrowe wyciski, w przeciwieństwie do analogowych, można bez problemu archiwizować, co ułatwi wdrożenie wytycznych ustawy o EDM w gabinecie.

Na czym polega wdrożenie procesu cyfryzacji?

Wdrożenie podstawowego skanera wewnątrzustnego do pracy w gabinecie jest bardzo szybkim procesem. Szkolenie wprowadzające dla personelu i podłączenie sprzętu to kwestia kilku godzin – o ile klinika zdecydowała się na współpracę z rzetelnym partnerem. Przy ustalaniu warunków takiej współpracy warto szczegółowo dopytać o dostępność opieki serwisowej i wsparcia klienta.

Cyfryzacja w gabinecie z 4-6 unitami

W przypadku średniej wielkości gabinetów fundamentem cyfryzacji pozostają skanery wewnątrzustne, jednak pojawiają się już dodatkowe możliwości, które warto rozważyć. Najlepszym wyborem dla placówek tej wielkości będą urządzenia z rozszerzonym oprogramowaniem. Dzięki niemu możliwe jest np. przygotowywanie symulacji i wizualizacji leczenia na ekranie skanera w czasie rzeczywistym oraz uzyskanie automatycznego wsparcia w diagnozie.

Naturalnie, urządzenie tego typu zachowuje wszystkie funkcjonalności wspomniane w omówieniu gabinetu do 3 unitów. Lecznica otrzymuje jednak urządzenie nie tyle typu „skanuj i wyślij”, ile „skanuj, diagnozuj i wyślij”.

W średniej wielkości gabinetach przydatne będzie także specjalistyczne oprogramowanie służące do planowania leczenia pacjenta. Nieco rzadziej spotykane są systemy CAD (Computer Aided Design), poprzez które kliniki mogą samodzielnie projektować proste prace protetyczne, jak np. korony tymczasowe, dopasowując je idealnie dzięki skanom 3D do zgryzu pacjenta. Należy jednak mieć na uwadze, że aby w pełni wykorzystać potencjał CAD, niezbędny jest zakup kompaktowych modeli drukarek 3D lub frezarek, które pozwalają na samodzielną produkcję wspomnianych prac.

Oprócz samego kosztu inwestycji trzeba zatem uwzględnić także potrzebę wydzielenia osobnej przestrzeni dla tych urządzeń. W tym miejscu należy podkreślić, że kompaktowe frezarki czy drukarki 3D pozwolą na samodzielne wykonanie jedynie podstawowych prac. Te bardziej skomplikowane nadal będą musiały być realizowane przy wsparciu wyspecjalizowanych laboratoriów.

Dlaczego proces cyfryzacji się opłaca?

Inwestycja pozwala na zaoferowanie pacjentom indywidualnie dopasowanych uzupełnień, a także zaoszczędzenie czasu związanego ze zlecaniem wykonania prostych elementów protetycznych zewnętrznemu partnerowi. Jednocześnie gabinet zauważy spadek kosztów działalności wynikający z ograniczenia strat materiałowych dzięki zastosowaniu drukarek i frezarek.

Na czym polega wdrożenie procesu cyfryzacji?

Wdrożenie odbywa się w etapach. Pierwszym z nich jest instalacja skanera i szkolenie, które zajmują, tak jak w małym gabinecie, kilka godzin. Podobnie jest w wypadku oprogramowania do zarządzania leczeniem. Kolejnym etapem jest wdrożenie oprogramowania CAD oraz drukarek i frezarek. Czas realizacji tego kroku jest nieco dłuższy i wynosi 1-2 dni. Na czas wdrożenia do pełnego użycia duży wpływ ma wybór dostawcy.

   - W przypadku średniej wielkości gabinetów wdrożenie systemu jest dość płynne i szybkie. Warto jednak poświęcić czas na wybór odpowiedniego dostawcy sprzętu, zwłaszcza drukarki 3D i frezarki – mówi Jakub Szymaniak ekspert rynku MedTech z firmy RS-Team.

- W zależności od firmy, którą wybierzemy różnice w czasie mogą być dwu, trzykrotne. Najlepsi dystrybutorzy są w stanie zapewnić dostawę, szkolenie i instalacje w ciągu 1-2 dni. Ważnymi elementami, o których nie należy zapominać są również dostęp do szybkiego wsparcia serwisowego w wypadku awarii oraz profesjonalne call center w języku polskim.

Cyfryzacja w gabinecie z co najmniej 8 unitami

W przypadku dużych gabinetów, z racji skali ich działania, konieczne jest przeformułowanie istotnie większej liczby procesów. Z tego względu warto cyfryzację rozpocząć od wdrożenia kolejno poszczególnych kroków, tak jak zostały one omówione w poprzednich punktach.

Dzięki temu prowadzący klinikę zyska pewność, że transformacja prowadzona jest w sposób kontrolowany, a jednocześnie na bieżąco można monitorować zmiany różnych wskaźników efektywności placówki i dokonywać niezbędnych optymalizacji praktycznie bezzwłocznie. W ten sposób łatwiej jest także wspierać personel w wykształceniu dobrego nawyku korzystania z nowych rozwiązań w codziennej praktyce.

W celu uniknięcia zbędnych kosztów inwestycji w sprzęt, który niebawem musiałby zostać wymieniony na modele z większą liczbą funkcjonalności (choćby w przypadku skanerów wewnątrzustnych) - warto od razu wybrać najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane modele urządzenia.

Ze względu na efekt skali, zaoferują one największe oszczędności czasu spędzanego przez personel przy pacjencie, nawet jeśli nie wszystkie z potencjalnych możliwości zostaną od razu wykorzystane w praktyce.

Zaoszczędzenie nawet - błahych z pozoru - dwóch minut przy każdym pacjencie, przełoży się na realne oszczędności w skali miesiąca czy roku. Po ukończeniu tego etapu warto zaoferować zespołowi szkolenia z zakresu oprogramowania CAD i ewentualnie CAM.

Ze względu na zakres działalności kliniki oraz liczbę i różnorodność wykonywanych prac protetycznych, warto rozważyć poszerzenie inwestycji o pełne zaplecze laboratoryjne. Umożliwi to przejście z produkcji podstawowych prac, takich jak korony tymczasowe, czy proste, pojedyncze uzupełnienia - na kompleksową, w pełni samodzielną produkcję wewnątrz kliniki.

Przeprowadzenie takiego działania warunkowane jest inwestycją w wyposażenie laboratoryjne, w skład którego wchodzą m.in.: skanery laboratoryjne, pełnowymiarowe frezarki i drukarki, mikrosilniki, piece do napalania ceramiki, czy piece do synteryzacji cyrkonu.

Z racji złożoności i wieloetapowości przedstawionej drogi cyfryzacji, nie jest możliwe określenie precyzyjnego czasu implementacji nowych rozwiązań. W szczególności uruchomienie laboratorium pracującego na potrzeby lecznicy jest procesem złożonym, który może oznaczać konieczność zatrudnienia dodatkowych specjalistów.

Statystyczny gabinet jest jak statystyczny Polak – nie istnieje

Potrzeby konkretnego gabinetu i specyfika jego pracy mogą nieco różnić się od przedstawionych przypadków, np. ze względu na nietypową specjalizację kliniki. Z tego względu, planując inwestycję, warto skorzystać z rady doświadczonych specjalistów ds. cyfryzacji w sektorze stomatologicznym. Dopasują oni najlepsze rozwiązania do precyzyjnych potrzeb gabinetu.

To najlepsza gwarancja tego, żeby cały proces stał się ekscytującą przygodą.