
- Ważne działanie niepożądane silnych leków przeciwalegicznych to opóźnione gojenie się ran. Ten skutek uboczny ma szczególne znaczenie w okresie okołooperacyjnym
- Do tej pory nie określono względnie bezpiecznych dawek leków steroidowych, które nie zaburzają procesu gojenia zębodołu
- Z badania na 80 pacjentach, którzy przeszli ekstrakcję zęba mądrości wynika, że dawka prednizolonu powinna być niższa niż 8,0 mg/dobę

Czytaj więcej
Licówki jakie wybrać, aby nie żałować? Rady ekspertaGojenie się rany po ekstrakcji zęba. Możliwe komplikacje
Kortykosteroidy mają silne działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, są stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych i ciężkich chorób zapalnych. Typowym przykładem takiego leku jest prednizolon, syntetyczny kortykosteroid. Jego długotrwałe stosowanie i wysokie dawki powodują skutki uboczne, m.in. spowalnia gojenie się ran. To działanie jest szczególnie ważne w przypadku planowanych zabiegów usuwania zębów.
Ekstrakcja zęba to jeden z zabiegów chirurgicznych rutynowo wykonywanych przez stomatologów. Niektóre z najczęstszych powikłań usuwania zęba u pacjentów leczonych steroidami to zakażenie niegojącej się rany, opóźnione gojenie może prowadzić do martwicy kości szczęki.
W jakim tempie goi się zębodół
W badaniu próbowano określić dawkę prednizolonu, która rzeczywiście wydłuża gojenie się rany poekstrakcyjnej. Wytypowano 80 pacjentów przyjmujących ustnie prednizolon, którzy przeszli zabieg usuwania zęba mądrości w znieczuleniu miejscowym w szpitalu uniwersyteckim Department of Oral Medicine, Hokkaido University Hospital. Osoby te (37 mężczyzn i 43 kobiety od 25-90 r. ż.; średnia wieku 64 lata) podzielono na grupy w zależności od tempa procesu gojenia zębodołu oraz wysokości dawek kortykosteroidu.
Przy normalnie przebiegającym procesie gojenia w ciągu 10 dni nabłonek pokrywa dół poekstrakcyjny. Po miesiącu od zabiegu usunięcia zęba zagłębienie w dziąśle się wypełnia, kość przestaje być widoczna.
Lekarze dzielą proces gojenia ran na trzy etapy: oczyszczanie się rany, fazę proliferacyjną i fazę przebudowy. Prednizolon może zaburzać każdy z tych etapów.

Czytaj więcej
Ile zarabia dentysta? Rozrzut w zarobkach jest ogromnySuchy zębodół. Jako działanie niepożądane leku
W ciągu 30 dni po ekstrakcji monitorowano tempo gojenia się. Pacjenci, u których stwierdzono w dokumentacji medycznej którykolwiek ze stanów:
- suchy zębodół,
- utrzymującą się przez 30 dni, niemal niezmienioną wklęsłość w dziąśle
- brak nabłonka, wyeksponowaną kość
traktowani byli jako przypadki opóźnionego procesu gojenia.
Dawka prednizolonu była znacznie wyższa w grupie opóźnionego gojenia w porównaniu z grupą, w której gojenie przebiegało w normie.
- Określiliśmy dawkę graniczną prednizolonu na 8,0 mg/dobę, przy niższych ilościach leku nie obserwowaliśmy spowolnienia procesu gojenia – napisał dr Hiroyuki Hato z Hokkaido University Hospital, w Japonii. Przekroczenie tej dawki może nasilać niepożądane skutki uboczne i powodować problemy z gojeniem, przestrzegał dr Hato.
Praca ukazała się w Journal of Dental Sciences.
Komentarze