PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tabletka z fluorem na próchnicę

Autor: nieck • Źródło: en
26-03-2021, 09:30
Tabletka z fluorem na próchnicę Fluoryzowana woda jest ważnym elementem programów profilaktyki stomatologicznej (fot. Pixabay)
Powstała rozpuszczalna w wodzie tabletka z fluorem, która ma służyć do walki z próchnicą. Jak zapewnia amerykański producent - jego produkt zapewnia optymalnie fluoryzowaną wodę.

Zamysłem finansującej prace nad nowym środkiem agencji Centers for Disease Control and Prevention jest zapewnienie jak największej grupie osób swobodnego dostępu do fluoryzowanej wody. Wg szacunków tej organizacji blisko 32 tys. małych publicznych ujęć wody nie może być w inny sposób wzbogacanych we fluor. Ponadto zwykle zaopatrują one w wodę wiejskie i ubogie społeczności, które mają już zwiększone potrzeby korzystania z opieki stomatologicznej.

- Jestem dumna, że mogliśmy po raz pierwszy udostępnić tak ważną strategię profilaktyczną tak wielu ludziom, właśnie w marcu, w miesiącu w którym obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej” - powiedziała dr Karen Hacker, dyrektor National Center for Chronic Disease w CDC .

Nowy system fluoryzacji wody ma pomóc Stanom Zjednoczonym w zapewnieniu dostępu do fluoryzowanej wody 77 proc. populacji, to cel jaki ma być osiągnięty do 2030 r.  

CDC od prawie dziesięciu lat pracuje nad rozwiązaniem wykorzystującym rozpuszczalne tabletki z fluorem, właśnie na potrzeby małych społeczności. Często  bowiem niewielkim instalacjom wodnym brakuje skali i zasobów potrzebnych do zainstalowania i utrzymania tradycyjnych systemów fluoryzacji.

Opracowana  przez firmę KCI Technologies tabletka została dopuszczona do stosowania w publicznych instalacjach wodociągowych przez  NSF International & American National Standards Institute. 

Produkt systemu KCI jest idealny dla milionów Amerykanów mieszkających w społecznościach wiejskich, ponieważ może być stosowany w systemach wodociągowych, które obsługują od 50 do 10 000 osób. Często te osoby mają trudniejszy dostęp do szkolnych programów profilaktyki próchnicy  a także do gabinetów stomatologicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH