PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sztuczna inteligencja. Pomoże zaprojektować idealnie naturalne zęby

Autor: nieck • Źródło: PLOS ONE
21-07-2022, 06:28
Sztuczna inteligencja. Pomoże zaprojektować idealnie naturalne zęby Sztuczna inteligencja wkracza do pracowni protetycznej Fot. Shutterstock
Na University of Hong Kong powstał algorytm "uczący się" uzębienia i na jego podstawie projektujący brakujące zęby. Metoda ta bardzo przyspiesza przygotowanie i dopasowanie protezy. Pacjent nie będzie musiał przebywać w klinice przez wiele godzin.
  • Utrata zęba spowodowana urazem lub chorobą przyzębia staje się coraz częstsza w skali populacji, szczególnie wśród starszych pacjentów
  • Rośnie potrzeba opracowania metody, która przyspieszy proces projektowania protez
  • Na University of Hong Kong opracowano metodę projektowania protez pojedynczych zębów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Metoda ta bardzo skraca czas potrzebny na wyprodukowanie protezy

Sztuczny ząb. Dobry, gdy do złudzenia przypomina własny

Brakujący ząb wpływa nie tylko na estetykę twarzy i funkcję żucia, ale może również prowadzić do utraty kości szczęki oraz przesuwania się pozostałych zębów. Co w konsekwencji może powodować nieprawidłowości zgryzu, które z kolei oddziałują na zdrowie pozostałych zębów, dziąseł , mięśnie żuchwy  oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Protezy dentystyczne, których celem jest uzupełnienie braków zębowych oraz przywrócenie pacjentom dobrego wyglądu i pełnej funkcji jamy ustnej, powinny  bardzo wiernie przypominać utracony naturalny ząb. 

Obecnie proces projektowania i wytwarzania protez jest  czasochłonny, ponieważ skomputeryzowany proces projektowania wymaga żmudnego ręcznego wprowadzania danych, zbierania informacji o okluzji zębów, a także wielu procedur dopasowania protez, gdyż dostępne technologie mają  ograniczoną dokładność.

Algorytm zaprojektuje most zębowy

U każdego człowieka kształt wszystkich zębów jest  kontrolowany przez ten sam zestaw genów i wszystkie znajdują się w  identycznym środowisku tej samej jamy ustnej. Zatem i ich pozycja w łuku zębowym i kształt są ściśle powiązane.

Wychodząc z tego założenia zespół badaczy z Faculty of Dentistry,  University of Hong Kong założył, że metody oparte na sztucznej inteligencji  mogą zautomatyzować i znacznie przyspieszyć projektowanie protez zębowych jednego zęba na podstawie  cech pozostałego uzębienia.

Zastosowana  w procesie projektowania technologia opierała się na algorytmie 3D Generative Adversarial Network (3D-GAN). Została  przetestowana na 175. ochotnikach z University of Hong Kong. Projektowano jeden brakujący trzonowiec.

Badanie dowiodło, że sztuczna inteligencja może bardzo wiernie zrekonstruować kształt naturalnego zdrowego zęba i przyspieszyć proces projektowania protez. 

 Nowa metoda wymaga jedynie cyfrowego modelu pozostałego uzębienia pacjenta. Technologia może uczyć się cech  pozostałych zębów i zaprojektować sztuczny ząb, który wygląda jak naturalny, który został utracony.

Opis pracy zamieścił periodyk PLoS ONE

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
mosty   protetyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH