PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym

Autor: miro • Źródło: ms
03-07-2022, 07:17
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym Ze zdjęciem radiologicznym udał się do 50 lekarzy. Otrzymał 50 różnych diagnoz Fot. AdobeStock
Jak potwierdzić i zweryfikować diagnozę lekarza? Jeden z reporterów Reader's Digest, ze zdjęciem radiologicznym zębów udał się do 50 dentystów i otrzymał … 50 różnych diagnoz. Z pewnością taka sytuacja nie ułatwia budowania zaufania w relacjach pacjent – dentysta. Jest rada.
  • Deficyt zaufania pacjenta w stosunku do diagnozy lekarza może wkrótce się zmniejszyć – dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji
  • Sztuczna inteligencja coraz częściej jest wykorzystywana w radiologii, m.in. do wykrywania chorób i innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu
  • Promieniowanie rentgenowskie jest zdecydowanie częściej używane w codziennej opiece dentystycznej niż w medycynie ogólnej
  • Badania wspomagane sztuczną inteligencją zachęcają pacjentów do wcześniejszego leczenia problemów stomatologicznych, co ma zasadnicze znaczenie, ponieważ im później dokonane jest rozpoznanie, tym droższe i bardziej kompleksowe jest leczenie
  • Technologie sztucznej inteligencji w gabinecie dentystycznym nie tylko zidentyfikują najpilniejsze problemy dentystyczne, ale także przewidzą jak problemy stomatologiczne mogą wpłynąć na ogólny stan zdrowia pacjenta

Zdecydowana większość stomatologów jest uczciwa w swoich diagnozach, ale czy znajdują się po dobrej stronie wiedzy?

Deficyt zaufania pacjenta może wkrótce się zmniejszyć – dzięki sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja pomaga wykryć kłopoty

Zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, algorytmy sztucznej inteligencji mogą pomóc dentystom w wykrywaniu i śledzeniu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Odbywać się to może  z precyzją równą – a prawdopodobnie wyższą – od tej zagwarantowanej czujnością oka specjalisty.

Sztuczna inteligencja przynosi korzyści zarówno pacjentom, jak i dentystom. Ci pierwsi otrzymują leczenie dokładnie odpowiadające potrzebom, ci drudzy minimalizują ryzyko postawienia niewłaściwej diagnozy.

Sztuczna inteligencja odgrywa znaczącą rolę w większości dziedzin medycyny. Głównie stosowana jest do oceny i klasyfikowania dokumentacji klinicznej oraz do organizowania procedur administracyjnych. Coraz częściej jest również wykorzystywana w radiologii, m.in. do wykrywania chorób i innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Sztuczna inteligencja w stomatologii

Istnieje wiele powodów, dla których sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na stomatologię. W przeciwieństwie do innych dziedzin medycyny, w których zdjęcia rentgenowskie są rejestrowane tylko w celu zdiagnozowania przyczyny określonej dolegliwości - większość pacjentów stomatologicznych wykonuje zdjęcia rentgenowskie co roku w celu śledzenia stanu zdrowia jamy ustnej.

W rezultacie prześwietleń zdrowych i chorych zębów jest więcej niż jakiegokolwiek innego rodzaju materiału porównawczego. Ta ogromna liczba dostępnych obrazów umożliwia powstawanie bardzo dokładnych algorytmów uczenia maszynowego.

Tak jak algorytmy sztucznej inteligencji są przystosowane do rozpoznawania ludzkich twarzy poprzez wykorzystanie olbrzymiej liczby zdjęć, tak algorytmy sztucznej inteligencji, w oparciu o obrazy rtg milionów zębów, mogą wykrywać dolegliwości jamy ustnej dokładniej niż ludzkie oko.

Szczególna rola rtg w stomatologii

Promieniowanie rentgenowskie jest zdecydowanie częściej używane  w codziennej opiece dentystycznej niż w medycynie ogólnej, wpływ tej technologii może być zatem zdecydowanie większy niż w innych obszarach opieki zdrowotnej.

Rola dentysty w odczytywaniu zdjęć rentgenowskich jest również inna niż w innych dziedzinach medycyny. W takich obszarach jak: pulmonologia, ortopedia i urologia zazwyczaj zatrudniani są wyspecjalizowani radiolodzy, którzy opisują obrazy współpracując z określonym specjalistą.

W stomatologii jednak rolę tę odgrywają sami dentyści, często działają nie tylko jako lekarz, ale także jako przedsiębiorca i właściciel firmy.

Sztuczna inteligencja staje się kolejnym narzędziem stomatologa, pomagającym poprawić dokładność diagnostyczną.

Sztuczna inteligencja a zaufanie pacjentów

Sztuczna inteligencja może również praktycznie wyeliminować problem zaufania pacjentów. Cyfrowe technologie umożliwiają:

  • mierzenie i wykrywanie z dokładnością do milimetra takich zmian, jak: próchnica, kamień nazębny, ropnie korzeni;
  • śledzenie postępu choroby w czasie;
  • zdiagnozowanie każdego schorzenia;
  • zrozumienie przez pacjentów radiogramu, pomagając im złagodzić niepokój u dentysty poprzez niezależną weryfikację tego, co mówi dentysta.

Myślące przyszłościowo gabinety stomatologiczne już wprowadzają tę technologię. Ta spotkała się z entuzjazmem. Na przykład Sage Dental, działająca na Florydzie i w Georgii, sieć gabinetów dentystycznych  korzysta ze wspomaganej sztucznej inteligencji, aby zapewnić jakość i spójność we wszystkich 82 gabinetach.

Jak okazuje się, badania wspomagane sztuczną inteligencją zachęcają pacjentów do wcześniejszego leczenia problemów stomatologicznych, co ma zasadnicze znaczenie, ponieważ im później dokonane jest rozpoznanie, tym droższe i bardziej kompleksowe jest leczenie.

Zęby a stan zdrowia ogólnego 

Gdy pacjentowi nie odpowiada diagnoza, może nie zdecydować się nawet na podjecie leczenia, ale powinien zaufać ocenie sytuacji zdrowotnej.

Zbliżamy się do czasu – być może szybciej niż się spodziewaliśmy – kiedy technologie sztucznej inteligencji w gabinecie dentystycznym nie tylko zidentyfikują najpilniejsze problemy dentystyczne, ale także przewidzą (poprzez jednoczesną analizę dokumentacji medycznej), jak problemy stomatologiczne mogą wpłynąć na ogólny stan zdrowia pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH