• Płyn do płukania jamy ustnej, zawierający chlorek cetylopirydyniowy, dezaktywuje kolce wirusa odpowiedzialne za zakażenia SARS-CoV-2.
  • W warunkach in vitro  po 30 sekundach ekspozycji, płyn do płukania jamy ustnej, zawierający chlorek cetylopirydyniowy, zmniejsza miano wirusa SARS-CoV-2 o 99,9 proc.
  • Jeden ze szpitali w Wielkiej Brytanii wdrożył procedurę płukania ust płukanką u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Jama ustna jest miejscem infekcji i przenoszenia koronawirusa. Według zaleceń dla gabinetów stomatologicznych pacjent ma płukać jamę ustną przed każdą procedurą stomatologiczną płukanką, na przykład zawierającą jodynę powidonową czy chlorheksydynę, co ma hamować rozprzestrzenianie się wirusa. 

Jeden ze szpitali w Wielkiej Brytanii wykorzystuje płukankę stomatologiczną jako środek przeciwdziałający ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

Płyn do płukania ust w walce z koronawirusem

Niektóre płukanki do higieny jamy ustnej,  ograniczają przenoszenie się wirusa. Inne płyny, m.in. z antyseptykiem o szerokim zastosowaniu - chlorheksydyną, dezaktywują wiriony, zapewniając względnie skuteczną ochronę przed zachorowaniem, a są przy tym minimalnie inwazyjne dla komórek skóry.

Co prawda badania były prowadzone w laboratorium i jedynie odtwarzano warunki występujące w jamie ustnej, jednak wyniki były na tyle mocne, że płukanki przyjęto do codziennego stosowania w  Salisbury District Hospital, w Wielkiej Brytanii. W placówce zarówno pacjenci jak i personel mają płukać usta płynem do ust.

- Szczególnie skuteczny taki prosty zabieg jest u osób z chorobami dziąseł. Ogranicza najprawdopodobniej przedostawanie się  wirusa ze śliny do krwi, twierdzi konsultant w zakresie radiologii Graham Lloyd-Jones . Ma to mocne naukowe podstawy, gdyż w badaniach prowadzonych w Cardiff University nawet dostępne bez recepty środki, zawierające chlorek cetylopirydyniowy lub etanol/arginian lauroilu etylu, unieszkodliwiały SARS-CoV-2 w ciągu 30 sekund. 

Pionierski szpital przeciera ścieżki

Bazując na tych wynikach wydano w  szpitalu Salisbury zalecenie, by u pacjentów hospitalizowanych zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Zakupiono ponad 4 tys. butelek płynu do płukania jamy ustnej, który trafi do personelu placówki.

Jak przyznał Stacey Hunter, dyrektor szpitala dobrze zorganizowana opieka stomatologiczna u pacjentów z COVID-19 jest bardzo ważne . Wprowadzane środki nie tylko skracają pobyt w szpitalu, ale nawet, w jego opinii - mają zmniejszyć śmiertelność z powodu choroby.