PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczotkowanie zębów to pokonywanie tylko 25 proc. problemów

Autor: miro • Źródło: ms
31-03-2021, 13:02
Szczotkowanie zębów to pokonywanie tylko 25 proc. problemów Szczotkowanie zębów to nie wszystko (fot. unsplash)
- Dzięki szczotkowaniu czyścimy zęby, ale to zaledwie 25 proc. obszaru jamy ustnej. Nie zapominajmy, że każdy człowiek ma dużo bakterii, szczególnie poniżej linii dziąseł i na języku – przypomina dr Ashita Bhatia, naukowiec ds. higieny jamy ustnej z Johnson & Johnson Consumer Health.

Szczotkując zęby, docieramy tylko do jednej czwartej obszaru jamy ustnej - ustalili już w 1991 r. specjaliści z Uniwersytetu w Glasgow.

- Płyn do płukania jamy ustnej jest bardzo pomocny w utrzymywaniu należytej higieny jamy ustnej, unicestwia bakterie w całym jej obszarze, a ten cel trudno uzyskać poprzestając na szczotkowaniu zębów – przekonuje dr Ashita Bhatia.

Marki płynów do płukania ust mają różne zalecenia (zwykle wskazane na etykietach butelek). Z reguły zaleca się dwukrotne płukanie w ciągu doby po 30 sekund. To pozwala na osiągnięcie skuteczności tzw. głębokiego czyszczenia. Zwykle zabieg ten należy przeprowadzać rano i wieczorem, po umyciu zębów – zaleca specjalistka zajmująca się higieną jamy ustnej.

Wybierając płyn do płukania jamy ustnej, ważne jest, aby zbadać, które z dostępnych na rynku produktów są dla konkretnej osoby odpowiednie. Tutaj nieodzowna może być pomoc lekarza dentysty.

- Z pewnością użytkownik powinien poszukać płynu do płukania jamy ustnej, o udowodnionej skuteczności w badaniach klinicznych, takiego który  zawiera m.in.: fluor, olejki eteryczne i chlorek cynku – uważa dr Ashita Bhatia.

Dr Alvin Laxamana, prezes Philippine Dental Association, przypomniał, że do osiągnięcia należytego zdrowia zębów, oprócz szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularnych wizyt u dentysty dwa razy w roku, niezbędne jest używanie płynu do płukania jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH