PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczotkowanie i nitkowanie zębów niewiele dają? Herezja naukowca?

Autor: miro • Źródło: ms
19-05-2022, 13:14
Szczotkowanie i nitkowanie zębów niewiele dają? Herezja naukowca? Złe nawyki podczas szczotkowania to dla zębów więcej kłopotów niż korzyści Fot. AdobeStock
Szczotkowanie i nitkowanie zębów nie ma znaczącego, udowodnionego naukowo, wpływu na ochronę przed próchnicą. To tym bardziej szokująca teza, że głosi ją nie influencer na TikToku a Philippe Hujoel, dentysta i profesor zdrowia jamy ustnej na University of Washington School of Dentistry.
  • Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie cukru i innych prostych węglowodanów - twierdzi naukowiec
  • Nieprawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów mogą przynieść więcej szkód niż korzyści dla zdrowia jamy ustnej
  • Rutynowa higiena jamy ustnej powinna być prowadzona jak najbardziej delikatnie

Jest i druga zła informacja – szczotkowanie i nitkowanie nicią, jeśli będą wykonywane nieprawidłowo, mogą mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia jamy ustnej.

Okazuje się, że najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie w jak największym stopniu cukrów i innych prostych węglowodanów.

- Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać szczotkowania i nitkowania zębów. Obie czynności nadają zębom należyty wygląd, chociażby dlatego, że usuwają wszelkie nieestetyczne, utkwione pomiędzy zębami pozostałości po pokarmach - twierdzi uczony.

Kto bada skuteczność szczotkowania zębów?

Są, czy nie ma badań naukowych dotyczących skuteczności higieny jamy ustnej?

Prof. Hujoel podkreśla, że zanim lekarze dentyści zalecą konkretne, rutynowe czynności, obejmujące higienę jamy ustnej, powinni przeprowadzić odpowiednie, długoterminowe badania. Tylko wówczas ich zalecenia rzeczywiście będą poparte solidną nauką. Na takie badania wciąż czekamy. Póki co, warto wiedzieć jaki jest konsensus wśród naukowców co do najlepszego sposobu nitkowania i szczotkowania zębów - uważa uczony.

Ciekawe co na takie tezy odpowiedzą koncerny produkujące chociażby pasty i szczoteczki do zębów. Ich przedstawiciele komunikują przecież systematycznie, badania, z których wynika w jakim stopni ich wyroby ograniczają płytkę nazębną.

Prof. Hujoel mówi, że osoby, które nie mają wypełnień dentystycznych lub nie zostały u nich przeprowadzone inne zabiegi lecznicze - potrzebują nici dentystycznej tylko wtedy, gdy mają coś między zębami, co muszą wydostać.

Złe szczotkowanie i nitkowanie zębów. Więcej problemów niż korzyści 

POLECAMY W SERWISACH