• Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie cukru i innych prostych węglowodanów - twierdzi naukowiec
  • Nieprawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów mogą przynieść więcej szkód niż korzyści dla zdrowia jamy ustnej
  • Rutynowa higiena jamy ustnej powinna być prowadzona jak najbardziej delikatnie

Jest i druga zła informacja – szczotkowanie i nitkowanie nicią, jeśli będą wykonywane nieprawidłowo, mogą mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia jamy ustnej.

Okazuje się, że najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie w jak największym stopniu cukrów i innych prostych węglowodanów.

- Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać szczotkowania i nitkowania zębów. Obie czynności nadają zębom należyty wygląd, chociażby dlatego, że usuwają wszelkie nieestetyczne, utkwione pomiędzy zębami pozostałości po pokarmach - twierdzi uczony.

Kto bada skuteczność szczotkowania zębów?

Są, czy nie ma badań naukowych dotyczących skuteczności higieny jamy ustnej?

Prof. Hujoel podkreśla, że zanim lekarze dentyści zalecą konkretne, rutynowe czynności, obejmujące higienę jamy ustnej, powinni przeprowadzić odpowiednie, długoterminowe badania. Tylko wówczas ich zalecenia rzeczywiście będą poparte solidną nauką. Na takie badania wciąż czekamy. Póki co, warto wiedzieć jaki jest konsensus wśród naukowców co do najlepszego sposobu nitkowania i szczotkowania zębów - uważa uczony.

Ciekawe co na takie tezy odpowiedzą koncerny produkujące chociażby pasty i szczoteczki do zębów. Ich przedstawiciele komunikują przecież systematycznie, badania, z których wynika w jakim stopni ich wyroby ograniczają płytkę nazębną.

Prof. Hujoel mówi, że osoby, które nie mają wypełnień dentystycznych lub nie zostały u nich przeprowadzone inne zabiegi lecznicze - potrzebują nici dentystycznej tylko wtedy, gdy mają coś między zębami, co muszą wydostać.

Złe szczotkowanie i nitkowanie zębów. Więcej problemów niż korzyści 

Podczas nitkowania należy starać się, aby spowodować jak najmniej urazów w obszarach między zębami.

- Bolesność to nie jedyny problem z agresywnym nitkowaniem. O ile taki sposób higieny będzie stosowany  dzień po dniu, miesiąc po miesiącu - można spowodować cofnięcie się dziąseł do punktu, w którym tworzą się przestrzenie między zębami zwane  potocznie czarnymi trójkątami międzyzębowymi (obszary, które nie są wypełnione brodawką dziąsłową). Miejsca te stają się pułapkami na pokarm – a kiedy już się uformują, są nieodwracalne. Mogą nawet doprowadzić do odsłonięcia korzeni zębów, a nitkowanie będzie nieodzowne, aby nie doszło do gromadzenia się tam cząstek jedzenia - uważa Hujoel. 

Uwaga na nieuważne szczotkowanie i nitkowanie zębów

W celu uniknięcia szkodliwych skutków nieodpowiedniego stosowania nici dentystycznych – należy ją prowadzić tak delikatnie, jak to możliwe, przez punkt styku między zębami.

Jeśli chodzi o szczotkowanie zębów, to Hujoel zaleca stosowanie pasty do zębów z fluorem, ponieważ udowodniono naukowo jego skuteczność w zapobieganiu próchnicy. Jednakże, jeśli po myciu zębów nastąpi intensywne płukanie ust wodą, powstaje wysokie ryzyko, że duża część pierwiastka zostanie bezpowrotnie usunięta.

Co jest ważne oprócz doboru odpowiedniej pasty? Właściwy sposób szczotkowania zębów. Wymagana jest taka sama delikatność jak przy nitkowaniu.

- Dopóki nie będziemy mieli bardziej solidnych podstaw, opartych na dowodach i długoletnich badaniach, które opisywałyby  wpływ nitkowania i szczotkowania na zęby, najbardziej właściwe jest to, aby rutynowa higiena jamy ustnej była tak delikatna, jak to tylko możliwe - apeluje uczony.