Wyniki dziewięciu na dziesięć prób jednoznaczne pokazały, że szczoteczki do zębów o włosiu o równej długości (równo ścięte, bez wypukłości i wycięć) , przy tym raczej twardsze - lepiej sprawdzają się w walce z bakteriami zagnieżdżonymi w jamie ustnej, niż modele o nieregularnej powierzchni włosia. W tych ostatnich pęczki włosia często bywają ułożone w kształcie litery V.

Wyniki amerykańskich badań są zaskakujące, zważywszy na fakt, że ułożenie włosia np. w literę V ułatwia wnikanie włosia w przestrzenie międzyzębowe. Producenci tego typu szczoteczek wyjaśniają, jednak, iż nie nadają się one do każdej techniki oczyszczania zębów.
Kierująca badaniami prof. Donna Warren Morris sugeruje, że szczoteczki o zróżnicowanej powierzchni pozostawiają obszary, na których w łatwy sposób powstać może biofilm. Autorka badań zastrzega jednocześnie, że mała liczba prób przeprowadzonych w trakcie eksperymentu, może rzutować na niższą od wymaganej rzetelność wniosków.

Uczona, prowadząca badania nad szczoteczkami, przy okazji publikowania wyników testów, przypomniała że bardzo ważne jest dokładnie płukanie i suszenie szczoteczek do zębów po ich użyciu. Godne polecenia są systemy niszczące bakterie np. z pomocą promieniowania ultrafioletowego.
Wyniki tych badań opisane zostały w Journal of Dental Hygiene (Sierpień 2014, Vol. 88:4, pp. 237-242).