Amerykańska firma Goodwell nie chce się pogodzić z zaśmiecaniem planety milionami ton plastikowych szczoteczek do zębów. Inżynierowie z tej firmy wymyślili coś ekstra. Zestaw do higieny jamy ustnej na całe życie, składający się z aluminiowej rączki, do której można dołączyć końcówki: ze szczoteczką do zębów, z nićmi dentystycznymi i do czyszczenia języka.

Końcówki nie są już długowieczne, wymieniać je trzeba tak często jak te powszechnie użytkowne. Zasadniczą różnicą jest jednak to, iż wszystkie wymienne podzespoły wykonano ze specjalnie spreparowanego węgla drzewnego, wygrzewanego w wysokich temperaturach (przez kilka dni) i następnie raptownie schładzanego.

W wyniku zastosowania tej technologii powstaje unikatowy materiał znany i stosowany od wieków głównie w japońskim regionie Kishu. Japończycy utrzymują, iż ma on wiele pożytecznych zdolności: absorbuje wilgoć i toksyny z powierzchni skóry, obniża stężenie negatywnych jonów w powietrzu, absorbuje z wody nieobojętne dla ludzkiego zdrowia związki chemiczne. Ostatnio używa się go coraz częściej jako element wystroju nowoczesnych łazienek.

Końcówki Goodwell trzeba wymieniać już równie często, jak sugeruje ADA, z tym jednak, że dzięki organicznej strukturze materiału bez szkody dla środowiska można ja zakopywać w przydomowym ogrodzie. Czas rozkładu elementów z węgla drzewnego mierzony jest w pojedynczych latach.

Pora zapytać o koszty ekologicznego rozwiązania. Cena „dożywotniego" zestawu bazowego została skalkulowana na 69 USD. Do tego dochodzą końcówki wymienne. W tym przypadku trzeba zapłacić co roku nieco więcej, bo już 79 USD. Pytanie czy na takie wydatki gotowi są nawet najlepiej wykształceni ekologicznie użytkownicy szczoteczek do zębów.

Więcej: crowdsupply.com