Okazuje się, że zwykła szczoteczka do zębów nie jest w stanie oczyścić najważniejszych dla zdrowia okolic jamy ustnej (przyszyjkowych zębów). Włosie zwykłych szczoteczek do zębów jest za twarde, aby dostosować się do anatomii łuku zębowego, a główki tych szczoteczek są zbyt duże, aby dokładnie oczyścić zęby. Pacjenci czyszczą zęby ze zbyt dużym naciskiem, co w połączeniu z twardymi szczotkami ma fatalne skutki dla zębów i przyzębia.

Szczoteczka międzyzębowa Curapox - warto wiedzieć o jaki model zabiegać.

Otóż:

CPS prime czyści dokładnie i delikatnie przestrzenie międzyzębowe, nie kaleczy brodawki, pomaga w zapobieganiu zapaleniu dziąseł, niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Z kolei CS 5460 ma wyjątkowo gęste i delikatne włosie, wykonane ze specjalnego tworzywa Curen, które zarówno suche, jak i mokre niezawodnie usuwa płytkę nazębną. Mała główka szczotki ma umożliwić dokładne czyszczenie całego łuku zębowego jak i okolic przyszyjkowych zęba.

Natomiast CS single jest szczoteczką jednopęczkową, specjalnie skonstruowaną do szyjek zęba i techniki Solo. Szczoteczka ta powinna towarzyszyć w zabiegach higienicznych osobom noszącym stałe aparaty ortodontyczne. SC single stworzona jest do czyszczenia wolnostojących zębów.

Szczoteczka międzyzębowa lepiej ma czyścić powierzchnie aproksymalne i bruzdy okołozębowe w przestrzeniach międzyzębowych. Ani nitka, ani wykałaczka nie spełnią tej funkcji w tak dokładny sposób. Tego typu szczoteczka, ze względu że wypełnia całą przestrzeń, jest w stanie oczyścić jednocześnie zarówno brzegi dziąsła, jak całe powierzchnie aproksymalne zęba, aż po punkt styczny.

W Curapox, nie mniej niż włosie, ważny jest rdzeń, wykonany z bezniklowego drutu chirurgicznego, zapewniającego pięciokrotnie dłuższą trwałość i dziesięciokrotnie mniejszą łamliwość szczoteczki. Rdzeń szczoteczki dostępny jest w czterech różnych średnicach: 0,6, 0,7, 0,8, 0,9 i 1,1 mm, przy wielkości przestrzeni włosia (średnicy): 2,2, 2,5, 3,2, 4,0 i 5,0 mm.

Wystarczy zatem taką szczoteczkę ująć w dłoń i zacząć dbać o zęby jak nigdy przedtem. Okazuje się, że nie jest to takie proste, bo:

Po pierwsze

szczoteczkę należy umieścić w przestrzeni aproksymalnej, ukośnie do dziąsła;

Po drugie:

ostrożnie wprowadzić ją do przestrzeni pod kątem mniej więcej do połowy jej długości (każda przestrzeń międzyzębowa ma indywidualny kąt wprowadzenia szczoteczki);

Po trzecie:

nie wsuwając głębiej szczoteczki przechylić jej uchwyt w kierunku dziąsła;

Po czwarte:

czyścić przestrzenie, wsuwając i wysuwając szczoteczkę, zachowując ten sam kąt;

Po piąte:

nie wciskać szczoteczki na siłę, aby nie uszkodzić brodawki.