PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczka magnetyczna na odsiecz w walce z próchnicą

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
14-09-2021, 14:18
Szczoteczka magnetyczna na odsiecz w walce z próchnicą Anna Lewandowska ambasadorka marki Oral-B (fot. Justyna Świes Oral-B)
- Dbanie o jamę ustną to dbanie o cały organizm - przypomniała dr n. med. Beata Golan podczas polskiej premiery Oral-B iO™ - pierwszej na świecie szczoteczki w technologii magnetycznej. To nowa jakość w higienie jamy ustanej.
  • Stany zapalne dziąseł i przyzębia mają związek z rozwojem takich schorzeń jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, przewlekła choroba nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, Alzheimer, demencja. Powodują także przedwczesne porody i prowadzą do niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

  • Przewlekłe stany zapalne przyzębia dotykają 8 na 10 osób w krajach rozwiniętych w wieku powyżej 35 lat.

  • Technologia magnetyczna, zastosowana w szczoteczce Oral-B iO™, jest 6 razy bardziej skuteczna w usuwaniu płytki bakteryjnej wzdłuż linii dziąseł w stosunku do szczoteczki manualnej.

Stany zapalne dziąseł i przyzębia a groźne patologie ogólnoustrojowe

Tylko 1 proc. Polaków powyżej 35. roku życia nie ma żadnych problemów z dziąsłami, tymczasem choroby przyzębia mają związek ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a nawet z Alzheimerem.

Z danych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego wynika, że przewlekłe stany zapalne przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, w krajach rozwiniętych dotykają 8 na 10 osób w wieku powyżej 35 lat. Wyniki badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w Polsce pod kierownictwem prof. dr hab. Renaty Górskiej, wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6 proc. w grupie 35-44 lata i 0,8 proc. w grupie 65-74 lata, czyli średnio tylko 1 proc. Polaków pow. 35 lat nie ma problemów z dziąsłami.

Pozostałe 99 proc. przebadanych potrzebuje ukierunkowanego leczenia stomatologicznego z zastosowaniem zabiegów profilaktyczno-leczniczych albo leczenia periodontologicznego, a 20 do 30 proc. wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia.

Czytaj także: Oral-B iO: lepszy poziom higieny jamy ustnej

Stany zapalne dziąseł i przyzębia mają związek z rozwojem groźnych patologii ogólnoustrojowych, jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, przewlekła choroba nerek czy reumatoidalne zapalenie stawów. Powodują przedwczesne porody i niską wagę urodzeniową u noworodków.

Cukrzyca napędza choroby przyzębia i na odwrót

- W badaniach klinicznych udowodniono dwubiegunową zależność między chorobami przyzębia a cukrzycą. Trudno nam leczyć cukrzycę, jeżeli dziąsła i przyzębie są w złym stanie, a z drugiej strony trudno leczyć przyzębie, wyprowadzać stan zapalny, jeśli mamy niewyrównany cukier - zaznaczyła dr nauk med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych w Procter and Gamble Polska.

Wg danych PTP w Polsce 7,8 proc. populacji powyżej 18. roku życia choruje na cukrzycę, około 18 proc. ma zapalenie przyzębia. Nieleczone stany zapalne tkanek przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy. Cechą wspólną zarówno dla cukrzycy, jak i zapalenia przyzębia, jest rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej, a w efekcie wyrzut cytokin prozapalnych, szczególnie nasilony u osób cierpiących na oba schorzenia.

Choroby przyzębia i dziąseł zostały również uznane przez specjalistów za niezależny czynnik chorób sercowo-naczyniowych. Stwierdzono np. obecność patogennych bakterii wywołujących chorobę przyzębia w płytce miażdżycowej, odkładającej się wewnątrz naczyń krwionośnych.

- Przeprowadzono szereg różnych badań. Udowodniono m.in. że bakterie kojarzone z chorobą przyzębia mogą poprzez krwioobieg rozsiewać się po całym organizmie, docierać do różnych organów, w tym do mózgu - wyjaśniła Beata Golan.

Doniesienia naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera. Według opublikowanych na początku 2019 r. wyników badań, przeprowadzonych przez naukowców z USA, Polski, Australii i Nowej Zelandii, jedna z bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia, Porphyromonas gingivalis, jest powiązana z chorobą Alzheimera. Naukowcy wykazali w badaniu na myszach, że zakażenie jamy ustnej tą bakterią powoduje pojawienie się jej w mózgu i zapoczątkowanie uszkodzenia tkanki mózgowej.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbanie o jamę ustną to nie tylko zapobieganie chorobom stomatologicznym, chorobom przyzębia. To dbanie o cały organizm - podkreśliła Beata Golan.

Co daje technologia magnetyczna w szczoteczce Oral-B iO™? 

W zapobieganiu chorobom przyzębia konieczne jest efektywne usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, z czym gorzej sobie radzi, niestety, zwykła szczoteczka manualna. Skuteczniejsze są znane od lat 90. XX w. szczoteczki elektryczne, w których ilość ruchów włókien główki czyszczącej, które ścierają płytkę nazębną, jest znacznie wyższa. Jednak technologia magnetyczna w szczoteczce Oral-B iO™, której polska premiera odbyła się niedawno temu w futurystycznej scenerii Cosmos Muzeum w Warszawie, przenosi szczotkowanie zębów w zupełnie inny wymiar.

- Dane pokazują, że gdy porównamy technologię magnetyczną do szczoteczki manualnej, mamy w przypadku Oral-B iO™ 6 razy więcej usuniętej płytki bakteryjnej wzdłuż linii dziąseł. Natomiast porównując do technologii sonicznej w szczoteczce Sonicare Diamond Clean Smart, po 8-tygodniowej obserwacji mamy 41 proc. więcej usuniętej przez Oral-B iO™ płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych. To są dane opublikowane przez International "Dental Journal" w 2020 r., specjalistyczne czasopismo stomatologiczne - podkreśliła ekspertka.

Oral-B iO™ powstała w wyniku trwających 6 lat badań z udziałem specjalistów, a z jej opracowaniem wiąże się 250 patentów. Innowacyjna technologia wykorzystuje napęd magnetyczny, który rozprowadza energię bezpośrednio na końcówki włókien. Dzięki temu szczoteczka z inspirowaną narzędziami dentystycznymi okrągłą główką, w połączeniu z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi i mikrowibracjami, pracuje płynnie i zapewnia wyjątkowo precyzyjne czyszczenie w kilku trybach: od wybielania po delikatny masaż dziąseł.

Oral-B iO™ to również piękny gadżet, zawierający innowacyjne, spersonalizowane funkcje: interaktywny wyświetlacz, inteligentny czujnik nacisku, szybka ładowarka magnetyczna, timer oraz wykorzystująca sztuczną inteligencję aplikacja mobilna Oral B z funkcją monitorowania zębów w 3D.

Szczoteczka jest już dostępna w sprzedaży, można ją także wygrać na stronie marki Oral-B.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH