• Ponad połowa osób zakażonych COVID, które dzielą się szczoteczką do zębów, przekazuje wirusa innym członkom rodziny w gospodarstwie domowym.
  • 26 proc. Brytyjczyków otwarcie twierdzi, iż bez problemu podzieli się swoją szczoteczką z bliskimi osobami!

  • Członkowie rodziny nie powinni używać pasty do zębów z tej samej tubki.

  • Płyn do płukania jamy ustnej - dobrym rozwiązaniem.

Badanie opublikowane przez BMC Oral Health wykazało, że 66 proc. osób, u których wykryto pozytywny wynik testu na koronawirusa i które dzieliły pojemnik ze szczoteczką do zębów z członkami rodziny, przekazały im w ten sposób wirusa.

BMC OH monitorował setki rodzin w ciągu 15 dni i wykrył ponad połowę (55 proc.) osób zakażonych COVID, które dzielą się szczoteczką do zębów, przekazując wirusa innym członkom rodziny w gospodarstwie domowym.

Wspólna szczoteczka? Nie tędy droga!

Tymczasem najnowsze dane, zebrane przez organizację charytatywną, pokazują, że 26 proc. Brytyjczyków otwarcie twierdzi, iż bez problemu podzieli się swoją szczoteczką z bliskimi osobami.

Dr Nigel Carter dyrektor naczelny Oral Health Foundation uważa, że niedopuszczalne nawyki związane z higieną jamy ustnej, takie jak używanie wspólnej szczoteczki do zębów, są przyczyną przenoszenia wielu chorób. Czasami może to być coś stosunkowo mało groźnego, na przykład opryszczka, ale jeśli osoba, z którą się dzielisz szczoteczką, ma wirusowe zapalenie wątroby typu B, albo koronawirusa, zaczynają się poważne problemy.

W tym samym badaniu ustalono, że ponad połowa osób (54 proc.), które nie zmieniły szczoteczki po pozytywnym wyniku testu na COVID-19, przekazało wirusa innym osobom w swoim gospodarstwie domowym.

Szczoteczki z dala od siebie 

Dr Nigel Carter poradził: Ważne jest, aby przechowywać szczoteczkę z dala od innych, w suchym miejscu, z główką szczoteczki skierowaną do góry. Umożliwia to szybsze wysychanie włosia i utrudnia rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów lub bakterii, które mogą zalegać na szczotce. Jeśli wiesz, że jesteś zarażony, zanurzenie szczoteczki w antybakteryjnym płynie do płukania ust po szczotkowaniu może również pomóc usunąć bakterie i wirusy znajdujące się na szczoteczce.

Uważa się, że szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i czyszczenie języka jest niezbędne, aby zmniejszyć obecność wirusa w jamie ustnej.

Uwaga na pasty do zębów

Z tej samej tubki nie powinni używać pasty do zębów  członkowie rodziny, ponieważ jest to prosty sposób do zakażeń krzyżowych. O ile ktoś choruje na COVID-19, a przy tym korzysta ze wspólnej tubki pasty do zębów, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa rośnie o jedną trzecią.

Płyn do płukania jamy ustnej istotny

Badanie wykazało, że osoby, które dezynfekują szczoteczkę w płynie do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa na członków rodziny w gospodarstwie domowym o 39 proc.