Dr. n med. Arkadiusz Dziedzic, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nie ukrywa, że jego pomysł nawiązuje do istniejących już "specjalnych" szczotek z nietypowym układem włosia, które zapewniają równoczesne usuwanie osadu nazębnego z wielu powierzchni zębów.

W pełni nowatorskie rozwiązanie dotyczy asymetrycznego ustawienia górnej i dolnej części bazowej z włóknami czyszczącymi, z "przesunięciem" względem siebie obu powierzchni.

Anatomiczny kształt części bazowej szczotki oraz kątowy układ włókien szeregu umożliwia jednoczesny dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni zębów, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Mała główka szczoteczki z krótkim włosiem umieszczonym dwustronnie ułatwia higienę jamy ustnej również przy utrudnionym rozwieraniu łuków zębowych.

Innowacyjna szczoteczka nadaje się również do czyszczenia zębów w nieprawidłowym położeniu, zatrzymanych oraz stałych uzupełnień protetycznych.

- Szczoteczka ta uzyskała status ochrony patentowej Urzędu Patentowego RP, posiada również zarejestrowany wzór użytkowy EU (community design) - wyjaśnia wynalazca.

Ergonomiczna, częściowo obrotowa rękojeść pomaga pacjentom o ograniczonej sile chwytania lub ograniczonej sprawności manualnej. Zapewnia wygodny i stabilny uchwyt. Główka szczotki jest specjalnie zaprojektowana do sprawnego czyszczenia, a jej kształt wpisuje się w koncepcję tzw. wielokierunkowych szczoteczek higienizacyjnych 3D, które zapewniają wielowymiarowy efekt czyszczący. Może być również używana w wersji bez rękojeści oraz jako jednorazowy element czyszczący.

W przypadku zainteresowania wdrożeniem produkcyjnym patentu, twórcy udostępnią nieodpłatnie swoje udziały związane z własnością intelektualną. Właścicielem prawa ochronnego wynalazku jest Śląski Uniwersytet Medyczny

Więcej: dziennikzachodni.pl

Czytaj także: Dr Arkadiusz Dziedzic laureatem trzeciej edycji Top 500 Innovators