PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepionka przeciwko COVID-19 skuteczna i bezpieczna?

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
03-09-2020, 11:38
Szczepionka przeciwko COVID-19  skuteczna i bezpieczna? Szczepionka przeciwko COVID-19 jeszcze w 2020 r. (foto: pixabay)
W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19, na podstawie których będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna – zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Na całym świecie prowadzone są badania nad około 200 preparatami, które mają chronić przez zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Spośród nich najbardziej zaawansowane są testy sześciu szczepionek, opracowanych w Europie, USA i Chinach.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci stwierdził wypowiedzi dla telewizji MSNBC, że dane na podstawie których będzie można zarejestrować szczepionki, będą znane pod koniec 2020 r. Najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu - powiedział - będziemy wiedzieli, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne.

Specjalista podkreślił, że Stany Zjednoczone nie dążą do uzyskania odporności populacyjnej. - Głównym celem naszej strategii jest zapobiegnięcie tak dużej ilości zakażeń, jak tylko jest to możliwe poprzez: wykrywanie, izolację i śledzenie dróg przenoszenia koronawirusa  - tłumaczył.

Według "New York Times" Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oczekuje, że już pod koniec października 2020 r. w ograniczonym zakresie będą dostępne jedna lub dwie szczepionki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności bezpłatnie otrzymają ją pracownicy opieki medycznej.

Zainteresowanie tymi preparatami na całym świecie jest dość duże. Reuters przytacza opublikowane w sierpniu 2020 r. badania, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach prawie 70 proc. respondentów w USA i Wielkiej Brytanii wyraziło chęć poddania się szczepieniom chroniącym przed koronawirusem. 

Zbigniew Wojtasiński

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH