• W ponad 70 proc. przypadków ortodontycznych można zastosować leczenie systemem Invisalign.
  • Aplikacja My Invisalign app do monitorowania postępów terapii.
  • Nie istnieją warunki brzegowe wykluczające zastosowanie leczenia Invisalign, są natomiast warunki eliminujące leczenie ortodontyczne w ogóle.
  • Leczenie nakładkami może być również stosowane w przypadku poważnych wad szczękowo-twarzowych.

Kulisy leczenia systemem Invisalign

Koszty leczenia systemem Invisalign zależą od czasu jego trwania, a więc i stopnia złożoności wady zgryzu. Lekarz prowadzący pacjenta ustala reżimy czasowe indywidualnie. W przypadku łagodniejszych wad zgryzu leczenie zazwyczaj wymaga zastosowania mniejszej liczby nakładek.

Koszt leczenia systemem Invisalign to oczywiście sam produkt, ale także pamiętać trzeba o:
· dostępie do najnowszej technologii i cyfrowych rozwiązań,  umożliwiających: -  precyzyjne planowanie leczenia, gwarantujące rzetelność i przewidywalność efektów; - dających możliwość korygowania nawet bardziej skomplikowanych wad zgryzu (w ponad 70 proc. przypadków ortodontycznych można zastosować leczenie systemem Invisalign), - leczenie zarówno dorosłych, pacjentów w okresie dojrzewania oraz dzieci;
· kontroli lekarza na każdym etapie leczenia, zapewniającej  przewidywalne i spersonalizowane leczenie, dającej długotrwałe efekty (celowi temu służy m.in. aplikacja My Invisalign app do monitorowania postępów terapii).

W odróżnieniu od innych systemów nakładkowych, leczenie systemem Invisalign można zastosować nie tylko u dorosłych pacjentów, ale również u dzieci i nastolatków. Czy istnieją natomiast warunki brzegowe, które eliminują leczenie w oparciu o takie rozwiązanie?

   Dr n. med. Joanna Mrowiec, specjalista ortodonta, certyfikowany lekarz Invisalign:

Leczenie nakładkami Invisalign można stosować w przypadku każdej wady, która nadaje się do leczenia aparatem stałym. Owszem, niektóre wady łatwiej wyleczyć tradycyjnym aparatem, np. gdy wymagane jest leczenie z ekstrakcjami lub przy niekorzystnym położeniu korzeni. Leczenie Invisalign jest oczywiście możliwe w takich przypadkach, ale znacznie bardziej skomplikowane.

Nie istnieją warunki brzegowe wykluczające zastosowanie leczenia Invisalign, są natomiast warunki eliminujące leczenie ortodontyczne w ogóle, np. w przypadku wad kostnych, gdy pacjent nie decyduje się na leczenie chirurgiczne. Natomiast za pomocą aparatu Invisalign można osiągnąć wiele przesunięć, które w przypadku aparatu stałego są trudne do wykonania i wymagałyby dodatkowego zakotwiczenia tj. mikroimplantów.

Leczenie nakładkami może być również stosowane w przypadku poważnych wad szczękowo-twarzowych, w przygotowaniu pacjenta do operacji chirurgicznych – wtedy aparaty stałe  są zakładane na czas takiego zabiegu i okres gojenia. Po tym czasie aparat jest zdejmowany, a dalsze leczenie kontynuowane za pomocą nakładek.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Na przestrzeni ostatnich 20 lat, w miarę rozwoju technologii Invisalign, powstało i zostało opublikowanych wiele istotnych publikacji na temat leczenia systemem. Jedną z nich [1] jest publikacja przedstawiająca wyniki badania przeprowadzonego przez niezależnego eksperta. W badaniu porównano skuteczność systemu Invisalign z efektami leczenia aparatami stałymi, przy zastosowaniu uznanej na całym świecie skali oceny wad zgryzu – wskaźnika PAR (Peer Assessment Rating).

Dr n. med. Joanna Mrowiec:

Istotną zaletą systemu z perspektywy pacjenta są kwestie estetyczne, komfort, łatwość w utrzymaniu higieny, a przede wszystkim oszczędność czasu – wizyty odbywają się rzadziej, co ok. dwa miesiące. Pacjenci doceniają również możliwość wizualizacji przewidywanych efektów leczenia i ewentualne dopasowanie ich do własnych preferencji.

Wizualizacja jest przydatna także z perspektywy lekarza, np. w przypadkach granicznych, gdy rozważana jest ekstrakcja, można przeprowadzić symulację leczenia i spośród kilku planów wybrać ten najbardziej odpowiedni dla pacjenta z medycznego punktu widzenia. 

W porównaniu z tradycyjnym modelem leczenia wad zgryzu, zaletą leczenia Invisalign jest również znacznie mniejsza liczba awarii – nie ma ryzyka odklejenia zamka, czy wygięcia drutu, które wymagają od pacjenta dodatkowej wizyty. Nawet jeśli awaria już się zdarzy, nie sprawia pacjentowi dolegliwości.

Praca domowa dla pacjenta

Jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego, leczenie systemem nakładkowym wymaga od pacjenta przestrzegania określonych zasad. Dotyczą one przede wszystkim utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej w trakcie noszenia nakładek oraz unikanie ich zagubienia (nakładki można przechowywać w specjalnym etui).

Dr n. med. Joanna Mrowiec:

Aby leczenie przebiegało poprawnie, konieczna jest dobra współpraca ze strony pacjenta – aparat powinien być noszony przez 22 godziny na dobę, co wymaga samodyscypliny i konieczności mycia zębów po każdym posiłku. Czasem stosowane są wyciągi, które pacjent zakłada dodatkowo.  Prawidłowa higiena jest niezbędna podczas każdego leczenia ortodontycznego, także w przypadku aparatu Invisalign, a więc pacjenci mający z tym problem mogą uskarżać się na stany zapalne przyzębia czy odwapnienia szkliwa.

Decyzja o leczeniu ortodontycznym to nie tylko kwestia noszenia samego aparatu, ale także współpracy w zakresie higieny, konieczności zgłaszania się na wizyty czy noszenia wyciągów pomiędzy szczękami. Najczęściej spotykane przeze mnie awarie wiążą się z zagubieniem aparatu, stąd pacjent jest proszony o zabieranie ze sobą kolejnych nakładek z serii nawet na krótkie wyjazdy.

***

[1] Gu, J., Tang, J. S., Skulski, B., Fields, H. W., Jr, Beck, F. M., Firestone, A. R., Kim, D. G., & Deguchi, T. (2017). Evaluation of Invisalign treatment effectiveness and efficiency compared with conventional fixed appliances using the Peer Assessment Rating index. American journal of orthodontics and dentofacial orthopedics : official publication of the American Association of Orthodontists, its constituent societies, and the American Board of Orthodontics, 151(2), 259-266. 

Evaluation of Invisalign treatment effectiveness and efficiency compared with conventional fixed appliances using the Peer Assessment Rating index - PubMed (nih.gov)

Czytaj także: System Invisalign pod lupą: jak zostać lekarzem certyfikowanym?