PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sukces wybielania zębów. Od czego zależy?

Autor: nieck • Źródło: Dentistry Review
19-07-2022, 19:05
Sukces wybielania zębów. Od czego zależy? Skuteczność wybielania zależy od wielu czynników Fot. Shutterstock
Rodzaj środka wybielającego i czas jego działania wpływają na powodzenie zabiegu wybielania zębów. Tyle że to zaledwie początek listy czynników, które dentyści muszą wziąć pod uwagę, aby uzyskać oczekiwany przez pacjenta efekt. Co na ten temat mówią wyniki naukowe?
  • Wybielanie zębów jest zabiegiem skutecznie poprawiającym estetykę uśmiechu, wskazuje analiza zebranych do tej pory dowodów naukowych
  • Wzrosło zapotrzebowanie na zabiegi estetyczne w stomatologii, a także oczekiwania dotyczące wyników leczenia
  • Najskuteczniejsze wybielanie przebiega pod nadzorem dentysty w gabinecie stomatologicznym lub w domu
  • Środek wybielający może oddziaływać z materiałami stosowanymi do wypełnień, więc lepiej leczenie próchnicy odłożyć do 3 tygodni po zakończeniu rozjaśniania zębów

Moda na perłowo biały uśmiech

O wskazaniach, ograniczeniach i skutkach ubocznych wybielania zębów pisze dr Karina Irusa z Tufts University in Boston w  Dentistry Review, która wraz z zespołem przeprowadziła analizę literatury przedmiotu ( w sumie 158 artykułów naukowych na temat skuteczności wybielania zębów). - Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na leczenie estetyczne wśród pacjentów gabinetów dentystycznych ważne jest, aby dentyści dobrze rozumieli procedury wybielania zębów, ich specyficzne wskazania, potencjalne niekorzystne skutki i ograniczenia, podkreśla dr Karina Irusa autorka badania opublikowanego Dental Review.

Wybielanie zębów to małoinwazyjna metoda poprawy estetyki zębów. 

W gabinecie dentystycznym, gdzie zabieg odbywa się pod bezpośrednim nadzorem lekarza  wiąże się zwykle z zastosowaniem wysokich stężeń nadtlenku wodoru (35-40 proc.) przez 15-20 minut. Procedurę tę można powtarzać przez wiele wizyt, aż do uzyskania pożądanego efektu. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć kontaktu środka wybielającego z tkankami miękkimi, ponieważ może on mieć działanie silnie podrażniające.

Ten sam zabieg pacjent może sam wykonać w domu z wykorzystaniem środka wielokrotnie mniej stężonego - 10-16 proc. żelu nadtlenku karbamidu. W efekcie tydzień wybielania w warunkach domowych daję tyle jedna sesja w gabinecie dentystycznym czyli  zmianę w zabarwieniu zębów o 2-4 jednostki wg kolornika stomatologicznego. 

Zęby skutecznie można wybielać w domu

Stosowane są w domowych warunkach  środków wybielające o niskim stężeniu, czyli 10-20 proc. nadtlenek karbamidu, co odpowiada 3,5-6,5 proc. nadtlenku wodoru. oraz nakładek indywidualnie wykonywanych dla każdego pacjenta. Nakładki zakładane są na noc lub 3-4 godziny dziennie przez okres 2–6 tygodni. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni czas ekspozycji na nadtlenek karbamidu, ponieważ tylko 50 proc. z niego rozkłada się na aktywne składniki w ciągu 2 godzin. Zalety zabiegu domowego to skrócenie czasu spędzanego w gabinecie stomatologicznym, mniej działań niepożądanych i niski  koszt. Wady tej techniki są głównie związane z dużą zależnością od przestrzegania zaleceń przez pacjenta.

Od czego zależy sukces wybielania

Im ciemniejsze są zęby u nasady, tym dłuższy będzie proces wybielania. Ponadto silne przebarwienia powstałe pod wpływem przyjmowanych antybiotyków (np. tetracykliny) tym ząb wolniej reaguje na środek rozjaśniający.  Naturalne zabarwienie zębów też nie jest bez znaczenia - szarawe zabarwienie wolniej poddaje się wybielaniu  w porównaniu z żółtym.

Dieta 

Dentyści zalecają stosowanie „białej diety” po wybielaniu zębów. Zwłaszcza picie  herbaty, kawy i czerwonego wina może prowadzić do przebarwień zębów, także palenie papierosów może szybko zniszczyć efekt zabiegu rozjaśniania. Jednak nieprzestrzeganie tej diety nie wydaje się wpływać na skuteczność samego wybielania, podkreśla dr Irusa z Tufts University School of Dental Medicine,Department of Comprehensive Care. 

Później zaś należy zachować ostrożność w jedzeniu pokarmów i piciu napojów wymienianych przez dentystę, jako te najsilniej barwiące szkliwo. Od tego powiem zależy,  jak długo ich zęby pozostają białe.

Nowe wypełnienia

Wybielanie ma szkodliwy wpływ na siłę wiązania kompozytów  żywicowych. Środek wybielający gromadzi się na powierzchni zebów i uwalnia reaktywne formy tlenu. Tlen zaś reaguje z klejami dentystycznymi. Zaleca się, aby pacjenci odczekali od jednego do trzech tygodni po wybielaniu zanim zaczną leczyć próchnicę.

Istniejące plomby

Dieta może również przebarwiać materiały stosowane do ​​wypełnień,  oczywiście środek wybielający robi to znacznie intensywniej.  Nie należy więc być zaskoczonym, że po zabiegu wybielania wypełnienia kompozytowe mogą się różnić od barwy zębów.

Odbarwienie żywicy kompozytowej może wystąpić na trzech poziomach: powierzchniowym, podpowierzchniowym i wewnętrznym. Roztwór środka wybielającego zawierający 15 proc. nadtlenku mocznika skutecznie przywraca kolor kompozytu barwionego zarówno winem, jak i kawą. 

Od czego zależy trwałość wybielania

Dr Irusa namawia lekarzy dentystów do zachowania ostrożności przy odpowiadaniu na pytanie o długość czasu, w jakim utrzyma się efekt zabiegu rozjaśnienia zębów. Powrót do zabarwienia szkliwa sprzed zabiegu jest nieprzewidywalna i zależy od częstotliwości spożywania przez pacjenta pigmentów dietetycznych, nawyku palenia papierosów, ale też poziomu higieny jamy ustnej.

Wybielanie może również mieć skutki uboczne, a te w największym stopniu  zależą od zastosowanej techniki, stężenia środka wybielającego i czasu trwania leczenia. Nadwrażliwość zębów jest powszechna i często utrzymuje się od dwóch do trzech dni po zabiegu. Uważa się, że jest to wynikiem dyfuzji produktów ubocznych środków wybielających przez kanaliki zębiny i spowodowana przejściowej reakcji miazgi.

Podrażnienie dziąseł może również wystąpić podczas wybielania zębów. Nieskuteczna ochrona tkanki dziąsłowej podczas wybielania w gabinecie jest główną przyczyną podrażnienia dziąseł, chociaż może również wystąpić, gdy pacjenci w domu używają nadmiernej ilości materiału wybielającego, który wycieka  z nakładek. Podrażnienie najczęściej niezbyt silne, nie stanowi przeszkody by w terminie zakończyć leczenie.

źródło: Dentistry Review

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH