• Suchy zębodół występuje u ok. 5 proc. pacjentów po usunięciu zęba. Powikłanie to występuje szczególnie często przy ekstrakcji zęba mądrości.
  • Edukowanie pacjentów, którzy poddają się zabiegowi ekstrakcji zęba, to jedna z najlepszych metod profilaktyki powstawania suchego zębodołu i bólu. 

Co to jest suchy zębodół

Zapalenie kości wyrostka zębodołowego, czyli powikłanie powszechnie znane jako suchy zębodół, często przytrafia się po ekstrakcji zębów "mądrości".  O wystąpieniu powikłania świadczy ból w miejscu ekstrakcji,  nasilający się nawet do trzech dni po zabiegu. Dolegliwość ta wynika z braku skrzepu w zębodole, który jest wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Ból, często pulsujący, w niektórych przypadkach jest bardzo silny i utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie, bywa że promieniuje do skroni i ucha. Zdarza się, iż pacjenci odczuwają również zaburzenia smaku i nieprzyjemny zapach z ust. Dziąsło może być obrzęknięte, zaczerwienione i bardzo wrażliwe.

Najczęściej z powodu suchego zębodołu cierpią osoby między 20 a 40 rokiem życia, głównie po ekstrakcji zębów trzonowych i przedtrzonowych. Statystycznie powikłanie to częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Leczenie suchego zębodołu bywa trudne, ponieważ terapia jest czasochłonna, może trwać nawet kilkanaście dni.

Informowanie o ryzyku atutem dentysty

Lepiej na spokojnie poinformować pacjenta, jakie jest ryzyko powikłań po ekstrakcji zęba i czego powinien unikać, by przed tymi powikłaniami się uchronić. 

Umieszczony w zębodole tampon, który ma zatamować krwawienie, nie powinien być wyjmowany przez co najmniej 30 minut po zabiegu. Dzięki temu skrzep w zębodole prawidłowo się uformuje. 

Po  zabiegu usuwania zęba nie powinno się w ciągu pierwszej doby:
- płukać ust,

 W kolejnych dniach można płukać usta, ale bardzo delikatnie, najlepiej przy użyciu specjalnego płynu, czyli preparatu z dodatkiem chlorheksydyny, która działa antybakteryjnie i ogranicza ryzyko stanu zapalnego oraz wspomaga gojenie się tkanek. Takie płukanie po każdym posiłku, również tej strony jamy ustnej, po której wykonywany był zabieg - jest wskazane, ale lepiej nie podrażniać okolicy rany szczoteczką.
- pić bardzo gorących napojów,
Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, więc może nasilić krwawienie i doprowadzić do utraty skrzepu. Z tego samego względu po zabiegu nie powinno się korzystać z sauny, solarium, kłaść ciepłych kompresów na policzek. Zamiast tego dobry jest zimny okład żelowy lub mrożonka, które zmniejszą obrzęk tkanek. Przez kilka dni najlepiej spożywać letnie lub wręcz zimne napoje i pokarmy,
- pić przez słomkę,
Czynnikiem ryzyka utraty skrzepu, oprócz intensywnego płukania rany lub spożywania gorących pokarmów, jest zasysanie powietrza. Podczas picia napojów przez słomkę wytwarzane jest ciśnienie, które może naruszyć skrzep. Z tego samego względu nie powinno się pić napojów gazowanych, zaciągać się papierosem czy wydmuchiwać nosa przy katarze.
- palić tradycyjnych papierosów i e-papierosów przez co najmniej 2-3 dni. Nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych i zaburza przepływ krwi. W efekcie tkanki są niedotlenione, a rany wolniej się goją. Palenie papierosów jest też jednym z czynników ryzyka powstania poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu. 

Czytaj także: Suchy zębodół a estrogeny